Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » UE oferă 8 milioane de euro pentru a întări rezistența R. Moldova în fața atacurilor cibernetice și dezinformării
    AUTORITĂȚI

    UE oferă 8 milioane de euro pentru a întări rezistența R. Moldova în fața atacurilor cibernetice și dezinformării

    3 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Europeană a adoptat ieri un pachet de sprijin în valoare de 8 milioane de euro pentru a întări rezistența Republicii Moldova în fața atacurilor cibernetice și dezinformării, care s-au intensificat odată cu invazia Federației Ruse în Ucraina, a anunțat copreședintele Comitetului de Asociere din partea Parlamentului European, europarlamentarul român, Siegfried Mureșan.

    Banii vor fi putea fi folosiți pentru a întări infrastructura de securitate cibernetică, dar și pentru a oferi sprijin mass-mediei independente și Consiliului Audiovizualului din Republica Moldova în vederea combaterii știrilor false.
    „De la începutul invaziei ruse din Ucraina, Republica Moldova a fost ținta mai multor atacuri cibernetice asupra site-urilor și platformelor guvernamentale, dar și a unui număr foarte mare de știri false. În acest context, Uniunea Europeană vine în sprijinul Republicii Moldova pentru a ajuta autoritățile de la Chișinău să protejeze instituțiile statului și cetățenii în fața amenințărilor venite dinspre Kremlin.
    De asemenea, banii vor putea fi folosiți și pentru a întări capacitatea de gestionare a fluxului mare de refugiați din Ucraina. Republica Moldova este țara care a primit cel mai mare număr de refugiați raportat la populație. Tocmai de aceea, are nevoie de tot sprijinul nostru pentru a gestiona cât mai bine situația și a asigura oamenilor care fug din calea războiului toate cele necesare”, a declarat Siegfried Mureșan, într-o postare pe pagina sa oficială de Facebook.

    Amintim că, pe 1 mai, o serie de pagini web aparținând autorităților publice au fost supuse atacurilor de tip DDoS (Distributed Denial of Service).

    Atacul cibernetic este atribuit grupării pro-ruse KILLNET ce activează pe principii de hacktivism și se specializează pe efectuarea atacurilor de tip DDoS asupra țărilor considerate de ei drept susținători ai Ucrainei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn politolog american incomod Kremlinului, ținta unui atac mediatic virulent
    Next Article Ceban: Consiliul Concurenții au cerut explicații de ce Î.M. Exdrupo face lucrări de reparație a drumurilor din capitală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Deputata MAN, Olga Ursu cere deblocarea legii privind parcările: Avizul Guvernului este acordat selectiv

    12 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Curtea Constituțională va analiza sesizările opoziției privind reducerea pragului de vot pentru comisiile de evaluare externă

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presa israeliană: Mojtaba Khamenei ar fi în comă după un atac aerian, potrivit unor surse din Teheran

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presiune birocratică de nesuportat”: Victoria Furtună, mesaj după vizita în piețele din sudul țării

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma justiției, pusă sub semnul întrebării: opoziția solicită implicarea partenerilor externi

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alertă extremă în județul Tulcea: populația avertizată să se adăpostească din cauza riscului de obiecte căzute din spațiul aerian

    13 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.