Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » UE avertizează: Afganistanul este în prag de dezastru umanitar
    POLITICĂ

    UE avertizează: Afganistanul este în prag de dezastru umanitar

    7 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul de externe german Annalena Baerbock a îndemnat comunitatea internaţională să atenționeze regimul taliban din Afganistan că se îndreaptă în direcţia greşită.

    „Influenţa noastră asupra a ce se întâmplă în interiorul Afganistanului este foarte limitată. Depinde de talibani să facă alegeri raţionale în propriul lor interes economic şi nu asta este ceea ce fac ei în acest moment”, a declarat Baerbock în timpul unei vizite în capitala pakistaneză Islamabad.

    „Nu este vina poporului afgan că guvernul lor a fost răsturnat de talibani”, a adăugat ea, avertizând totodată asupra unui posibil dezastru umanitar în această țară devastată de război.

    Talibanii au preluat controlul țării în august anul trecut, când forțele internaționale s-au retras din Afganistan după două decenii de lupte.

    Majoritatea țărilor lumii nu recunosc guvernul condus de talibani, pe fondul îngrijorării că militanții nu își respectă promisiunile de respectare a drepturilor omului. Cu toate acestea, pe 17 martie, Consiliul de Securitate al Organizației Națiunilor Unite a votat pentru stabilirea unor legături oficiale cu Afganistanul.

    Agenția rusă de stat TASS a anunțat marți, 7 iunie, că un reprezentant al guvernului afgan al talibanilor va participa la Forumul economic internațional de la Sankt Petersburg. În Rusia, talibanii sunt declarați drept o organizație teroristă. Potrivit TASS, Jamal Nasir Garval, trimisul interimar al guvernului taliban în Rusia, va participa la forum. Pe 6 aprilie, Moscova l-a recunoscut pe Garval ca reprezentant oficial al Afganistanului în Rusia. Cu toate acestea, Moscova nu recunoaște în mod oficial guvernul în sine, așa cum o fac majoritatea țărilor din lume.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldovenii vor afla miercuri cu cât va crește tariful la energia electrică
    Next Article Cel puțin 100 de stații PECO din Moldova nu mai au motorină în vânzare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Denis Ulanov rămâne pe lista SIS a persoanelor afiliate lui Ilan Șor: instanța a respins contestația

    17 aprilie 2026

    Alegeri locale: PSRM își prezintă candidatul pentru Orhei

    17 aprilie 2026

    Extinderea UE nu depinde doar de Ungaria: expertul Daniel Vodă explică mizele aderării Republicii Moldova

    17 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Băncile din Letonia renunță la limba rusă în serviciile digitale începând cu 21 mai

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu și Ilham Aliyev discută la Forumul Diplomatic din Antalya despre cooperarea moldo-azeră

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ministerul Justiției a constituit comisia de lichidare a unor partide: procedurile vor fi coordonate de o structură mixtă

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Aproape 70.000 de alegători, așteptați la urne pe 17 mai pentru alegeri locale și referendumuri

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză lipsa de investiții în școli: cazul unei instituții din Cimișeni

    17 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.