Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » UE aprobă al 13-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
    GEOPOLITICA

    UE aprobă al 13-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

    21 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Uniunea Europeană a aprobat miercuri cel de-al 13-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei, a anunţat preşedinţia belgiană a UE pe platforma de socializare X, cu câteva zile înainte de împlinirea a doi ani de la declanşarea de către Moscova a invaziei sale pe scară largă împotriva Ucrainei.

    „Ambasadorii UE tocmai au convenit, în principiu, asupra celui de-al 13-lea pachet de sancţiuni, pe fondul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei”, a declarat preşedinţia belgiană, subliniind că acest pachet este „unul dintre cele mai cuprinzătoare aprobate de UE”.

    Aproape 200 de entităţi şi indivizi vor fi adăugați pe listă în cadrul noului pachet de sancţiuni, care însă nu va cuprinde măsuri sectoriale noi.

    Pachetul va fi aprobat oficial înainte de marcarea a doi ani de la începerea invaziei Rusiei asupra Ucrainei, pe 24 februarie 2022. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu se întâlnește cu fostul președinte al Elveției, Alain Berset, pentru consolidarea relațiilor bilaterale
    Next Article Ceban: „Contribuim și menținem pantalonii la această guvernare incompetentă”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    Un blogger rus, reținut după ce l-a numit pe Putin „criminal de război”

    17 iulie 2026

    Vadîm Ermolaiev susține că serviciul de informații militare al Ucrainei ar fi implicat în atacul cu bombă din Monaco

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.