Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucrainenii au încercat o mare lovitură: Atac de noapte în Moscova și Leningrad
    GEOPOLITICA

    Ucrainenii au încercat o mare lovitură: Atac de noapte în Moscova și Leningrad

    18 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul rus al Apărării a anunţat joi dimineaţă că unităţile sale de apărare aeriană au interceptat şi distrus o dronă ucraineană deasupra regiunii Moscova şi o a doua deasupra regiunii Leningrad, care înconjoară al doilea oraş ca mărime al ţării, Sankt Petersburg, relatează Reuters, informează News.ro.

    Incidentele au avut loc în jurul orei locale 1.30 (0.30, ora României).

    Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, declarase anterior pe Telegram că unităţile de apărare aeriană au doborât o dronă în timp ce aceasta se îndrepta spre capitală. Fragmentele au atins solul, dar nu s-au înregistrat pagube sau victime.

    Atacul asupra regiunii Leningrad a vizat un terminal petrolier de la Marea Baltică, potrivit publicaţiei ruse SHOT, care a citat surse anonime.

    Autorităţile ruse au raportat, de asemenea, un nou atac cu rachete asupra oraşului Belgorod, situat în apropiere de graniţa ruso-ucraineană. Guvernatorul regional Viaceslav Gladkov a declarat că apărarea aeriană a doborât toate cele 10 rachete, dar că o persoană a fost rănită.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUcraina reușește să doboare avionul rusesc de detectare radar A-50 printr-o capcană eficientă
    Next Article Pretura Ciocana găzduiește consultări publice privind taxele locale pentru 2024

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Casa Albă respinge acuzațiile privind declarații despre utilizarea armelor nucleare în contextul tensiunilor cu Iranul

    8 aprilie 2026

    SUA propun pauză de două săptămâni în atacurile asupra Iranului, în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz

    8 aprilie 2026

    Rusia avertizează: riscul unui dezastru nuclear la Bushehr, mai mare decât Cernobîl

    7 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Trei noi ambasadori propuși pentru numire: Parlamentul a avizat candidaturile pentru Japonia, Kazahstan și Consiliul Europei

    8 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Fiodor Gagauz: Nu mai există dubii: puterea centrală blochează alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei

    8 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Casa Albă respinge acuzațiile privind declarații despre utilizarea armelor nucleare în contextul tensiunilor cu Iranul

    8 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul propune o reformă amplă a administrației locale: primării mai mari, mai eficiente și mai autonome

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Dan Perciun nu va candida la șefia PAS: îl va susține pe Igor Grosu pentru un nou mandat

    8 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.