Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucraina va începe din nou să exporte energie electrică către Europa
    GEOPOLITICA

    Ucraina va începe din nou să exporte energie electrică către Europa

    8 aprilie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ucraina va relua exportul de energie electrică către Europa după o pauză de şase luni cauzată de atacurile paralizante cu rachete ruseşti asupra infrastructurii ţării, a anunţat vineri ministrul Energiei, German Galuşcenko, informează dpa, citat de Agerpres.

    „Reţeaua electrică ucraineană funcţionează de aproape două luni fără nicio restricţie de consum şi cu o rezervă de energie” electrică, a spus Galuşcenko într-un comunicat, în care mai precizează că reparaţiile au fost un succes.

    Exportul surplusului de energie electrică ar oferi resurse financiare suplimentare pentru reconstrucţia infrastructurii energetice distruse şi deteriorate, a adăugat ministrul ucrainean.

    S-a convenit un export de maximum 400 de megawaţi către reţeaua energetică europeană. Ucraina a fost conectată la reţea cu puţin timp înainte de începerea războiului. Cu toate acestea, cantitatea reală de energie electrică exportată va depinde de nevoile consumatorilor ucraineni, a spus Galuşcenko, adăugând că,”în mod incontestabil”, prioritatea rămâne piaţa internă a consumatorilor de energie electrică.

    Care erau clienții Ucrainei?

    În pofida invaziei ruse declanşate în urmă cu mai bine de 13 luni, Ucraina a continuat să exporte energie electrică către Republica Moldova şi Uniunea Europeană din iunie până în octombrie, moment în care au început atacurile ţintite ale Rusiei asupra aprovizionării cu energie a Ucrainei.

    În 2022, producţia de energie electrică în Ucraina a scăzut cu peste 27% din cauza războiului.

    Cea mai mare centrală nucleară din Europa, cea de la Zaporojie, care se află sub controlul Rusiei din luna martie, a fost închisă în luna septembrie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldova susține formula de pace propusă de Președintele Ucrainei
    Next Article Socialiștii din capitală, inclusiv tinerii, aderă la proiectul politic al deputaților neafiliați Nesterovschi și Lozovan

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    Putin ar fi transformat lupta împotriva îmbătrânirii într-o prioritate națională

    20 iulie 2026

    Canada închide granițele pentru străinii care au fost recent în RD Congo din cauza epidemiei de Ebola

    20 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de soluții economice și atac asupra autonomiei locale

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Tofan a prezentat programul de guvernare

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză guvernarea că induce panică privind alimentarea cu apă a Chișinăului: „Nu există riscuri în prezent”

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Investigație: Alexandru Trubca ar fi implicat în mai multe proiecte imobiliare în Republica Moldova și România

    20 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.