Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucraina se pregătește pentru posibile atacuri rusești pe fondul sărbătorii Zilei Independenței, conform ambasadei SUA
    GEOPOLITICA

    Ucraina se pregătește pentru posibile atacuri rusești pe fondul sărbătorii Zilei Independenței, conform ambasadei SUA

    22 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasada Statelor Unite de la Kiev a declarat că există un risc crescut de atacuri ruseşti cu rachete şi drone pe tot teritoriul Ucrainei în zilele următoare, în condiţiile în care ţara se pregăteşte să marcheze sâmbătă 33 de ani de la independenţa faţă de Uniunea Sovietică.

    Comandantul-şef al armatei ucrainene, generalul Oleksandr Sîrski, a declarat la începutul acestei săptămâni că Rusia a lansat 9.600 de rachete şi 14.000 de drone în timpul atacurilor sale asupra Ucrainei, după declanşarea invaziei în februarie 2022.

    ,,Ambasada SUA la Kiev estimează că în următoarele zile şi în weekend există un risc crescut de atacuri ruseşti cu drone şi rachete pe întreg teritoriul Ucrainei, în legătură cu Ziua Independenţei Ucrainei, marcată pe 24 august”, se arată în comunicat.

    Declaraţia a fost postată pe site-ul ambasadei miercuri seara.

    Pentru ucraineni, Ziua Independenţei a căpătat o mai mare importanţă de la invazia Rusiei, care a stârnit sentimente patriotice în rândul multor cetăţeni.

    În acest an, Ziua Independenţei este sărbătorită la două săptămâni după ce Ucraina a lansat o incursiune transfrontalieră surpriză în regiunea rusă Kursk, chiar dacă trupele ruse înaintează constant în estul Ucrainei.

    Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că Moscova va oferi un ,,răspuns pe măsură” la incursiunea din regiunea Kursk, pe care a numit-o o provocare majoră.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDorin Recean susține candidatura Maiei Sandu pentru al doilea mandat
    Next Article Situația la frontieră: 27 de străini au primit refuz de intrare în țară

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cipru și NATO: Președintele Christodoulides vrea aderarea imediată dacă Turcia ar permite

    6 martie 2026

    Zece arestări în Londra: patru suspecți bănuiți de spionaj pentru Iran

    6 martie 2026

    Polonia restrânge beneficiile sociale pentru refugiații ucraineni, menținând totuși protecția temporară

    6 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Cipru și NATO: Președintele Christodoulides vrea aderarea imediată dacă Turcia ar permite

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Șeful IGP: Zonele unde se ascund fugarii sunt prea riscante pentru intervenții directe

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Președinta Kosovo dizolvă parlamentul și convoacă alegeri anticipate

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE critică modificarea legii Comisiei de Vetting: „Reforma justiției nu poate fi subordonată intereselor politice”

    6 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: „Statul nu întoarce nimic înapoi. În loc să dezvoltăm portul, statul îl cedează”

    6 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.