Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucraina retrage scriitorii ruși din programa școlară și revizuiește Istoria
    GEOPOLITICA

    Ucraina retrage scriitorii ruși din programa școlară și revizuiește Istoria

    18 august 2022Niciun comentariu
    opened book, lying on the bookshelf with a glasses
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul ucrainean al Educației și Științei a retras autorii ruși și belaruși din programa școlară pentru învățământul secundar, a anunțat marți această instituție într-un comunicat citat de agenția EFE.

    Conform programei actualizate, la disciplina de literatură străină vor fi studiate de acum înainte numai operele în limba rusă care aparțin autorilor născuți în Ucraina sau care au avut o relație specială cu această țară.

    ”Revizuirea și actualizarea conținutului programei generale a învățământului secundar este o reacție în fața provocărilor apărute în legătură cu agresiunea armată pe scară extinsă a Federației Ruse împotriva Ucrainei”, motivează ministerul ucrainean.

    După cum remarcă agenția ucraineană Unian, în urma acestei decizii elevii ucraineni nu-l vor mai studia pe poetul național rus Aleksandr Pușkin, dar în programa școlară vor rămâne Nikolai Gogol și Mihail Bulgakov, ambii născuți în Ucraina, deși sunt scriitori ruși.

    Orele de curs dedicate până în prezent autorilor ruși urmează să fie dedicate scriitorilor, poeților și dramaturgilor europeni, printre care Jean de Lafontaine, Robert Burns sau Johann Wolfgang von Goethe.

    Eliminarea autorilor ruși nu este singura modificare aducă programei școlare ucrainene, a cărei revizuire a fost efectuată de Ministerul Educației în colaborare cu reprezentanți ai instituțiilor de învățământ superior, cu profesori, deputați, dar și cu unele ONG-uri.

    Astfel, la disciplina Istorie, ”tematicile actualizate vor oferi o viziune a Uniunii Sovietice ca stat de tip imperial”, semnalează comunicatul ministerului ucrainean, adăugând că elevii vor trebui să studieze mai detaliat istoria recentă.

    În legătură cu conflictul armat început ințial în Donbas în 2014, la lecțiile de istorie vor fi ”evidențiate acțiunile de genocid ale liderilor politici (ruși – n. red.) și ale armatei ruse împotriva ucrainenilor, rezistența națională contra agresiunii ruse și sprijinul internațional pentru Ucraina”, se arată în același comunicat.

    Mai mult, disciplina ”Apărarea Ucrainei” va fi consolidată cu componenta ”patriotico-militară”, cu informații despre războiul actual și despre ”eroii” săi, iar la disciplina ”Bazele Sănătății” vor fi predate noțiuni de protecție pe timp de conflict.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleArestul la domiciliu pentru Igor Dodon – prelungit
    Next Article Ambasadorul Lituaniei, decorat cu „Ordinul de Onoare” de Maia Sandu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    București, gazda ediției 2025 a NATO‑Industry Forum 2025 pe 5‑6 noiembrie

    3 noiembrie 2025

    Ambasadorul Rusiei cere reluarea negocierilor în formatul „5+2” pentru reglementarea transnistreană

    3 noiembrie 2025

    Volodymyr Zelenskyy anunţă pachet de sprijin pentru ucraineni pe perioada iernii

    3 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    București, gazda ediției 2025 a NATO‑Industry Forum 2025 pe 5‑6 noiembrie

    3 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nagacevschi despre Munteanu: Independenţă politică, dar fără populism

    3 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul Capitalei: „Chem politicienii să renunțe la jocurile murdare. Chișinăul merită respect”

    3 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Cristina Gherasimov: „Republica Moldova avansează constant spre UE — mâine vom vedea rezultatele muncii”

    3 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Noul Guvern condus de Alexandru Munteanu și-a prezentat componenţa completă

    3 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.