Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ucraina: O bază militară devastată de rachete rusești în apropiere de Kiev
    GEOPOLITICA

    Ucraina: O bază militară devastată de rachete rusești în apropiere de Kiev

    28 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rachete de croazieră ruse au vizat joi o bază militară situată în apropiere de Kiev, distrugând-o parțial, a anunțat Statul Major ucrainean, citat de AFP, citat de Agerpres.

    „În jurul orei 05:00 dimineața (02:00 GMT), inamicul a lansat un atac trăgând șase rachete de croazieră Kalibr asupra unei unități militare din Liutej, în regiunea Kiev”, a declarat presei Oleksii Gromov, un înalt responsabil al Statului Major ucrainean.

    O clădire de la această bază a fost distrusă, iar alte două avariate, a specificat el, adăugând că una din cele șase rachete a fost doborâtă de antiaeriana ucraineană.

    Rachetele au fost trase dinspre Crimeea, peninsula anexată în 2014 de Moscova, a indicat același înalt responsabil militar ucrainean. Potrivit Ukrinform, rachetele au fost lansate din Marea Neagră din zona Capului Fiolent.

    Alte bombardamente cu lansatoare de rachete multiple au vizat regiunea Cernigov (Cernihiv) în nordul Ucrainei, care au fost lansate din Belarusul vecin, aliat al Moscovei, a adăugat Gromov, recunoscând că s-au înregistrat „pierderi” în rândul militarilor ucraineni, fără să indice vreo cifră.

    Anterior, media ucrainene consemnau peste 20 de rachete lansate de forțele ruse dinspre Belarus asupra regiunilor Cernigov și Kiev.

    Forțele ruse, potrivit lui Oleksii Gromov, continuă să facă tentative pentru a avansa în apropiere de Siversk și Bahmut, în Donbas, regiunea industrială pe care Moscova vrea să o cucerească. Situația acolo este „dificilă, dar în întregime sub control”, a asigurat el.

    În regiunea ocupată Herson, în sudul țării, unde forțele ucrainene sunt angajate în operațiuni de contraatac, trei sate au fost recucerite de la ruși în ultimele două săptămâni, a adăugat el.

    Alți responsabili ucraineni au raportat bombardamente rusești în mai multe regiuni ale Ucrainei joi.

    „Este o dimineață neliniștită. Din nou-teroarea rachetelor”, a scris președintele ucrainean Volodimir Zelenski pe Telegram, asigurând că totodată că Kievul „nu va ceda și nu va renunța”.

    Cel puțin o persoană a fost ucisă, iar alte două rănite în urma unui bombardament în regiunea Dnipropetrovsk, a anunțat pe Telegram guvernatorul său Valentin Reznicenko.

    Guvernatorul regiunii Nikolaev, în sudul țării, a relatat despre un bombardament „masiv” cu rachete care a distrus o școală și a făcut cel puțin un rănit.

    Primarul din Harkov, al doilea oraș ca mărime al țării, situat în nord-est, a evocat două atacuri cu rachete S-300, care au provocat incendii.

    Tags

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu va efectua o vizită oficială în România, la invitația lui Klaus Iohannis
    Next Article LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova din 29 iulie 2022

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    JD Vance, avertisment către Israel: „Nu atacați singurul aliat puternic care vă rămâne”

    19 iunie 2026

    Ungaria a blocat includerea unei referiri la accelerarea aderării Ucrainei la UE în documentul final al summitului

    19 iunie 2026

    Marea Britanie trimite Ucrainei 150.000 de drone și sute de rachete într-un pachet militar de un miliard de dolari

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Pavaloi: închiderea școlilor rurale afectează direct dezvoltarea comunităților

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi cere verificări SIS după investigația privind șeful Moldatsa

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria și Pretura Ciocana lansează un nou proiect pentru locatarii unui bloc de pe Aleco Russo

    19 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Olesea Stamate câștigă procesul cu PAS: instanța a declarat ilegală excluderea sa din partid

    19 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Schimbări în circulația troleibuzelor din Chișinău: program prelungit până la 01:30

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.