Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Turcia a fost zguduită de un nou cutremur
    GEOPOLITICA

    Turcia a fost zguduită de un nou cutremur

    20 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs în provincia turcă Yalova, la o distanță de aproximativ 50 de kilometri de Istanbul, pagube nu au fost raportate, a informat miercuri Autoritatea pentru lichidarea urmărilor dezastrelor (AFAD).

    Cutremurul cu magnitudinea 3,5 s-a produs în jurul orei locale 09, epicentrul fiind la o adîncime de aproximativ 9 kilometri în Marea Marmara.

    La rîndul lor, seismologii de la Observatorul Kandilli au anunțat că epicentrul se afla la o adîncime de aproximativ 4 kilometri și au estimat magnitudinea la 3,7.

    Deocamdată nu au fost raportate pagube. Presa turcă a relatat că seismul a fost resimțit în unele regiuni ale Istanbulului.

    Potrivit calculelor primăriei din Istanbul, în cazul unui cutremur cu magnitudinea 7,5 grade, în oraș se vor prăbuși cel puțin 90 de mii de clădiri, iar aproximativ 4,5 milioane de cetățeni ar putea avea nevoie de locuințe temporare. Companiile de asigurări se așteaptă ca pagubele provocate de cutremur să depășească 325 de miliarde de dolari.

    Una dintre ramurile faliei Anatoliene de Nord trece în Marea Marmara exact pe coasta Istanbulului. Oamenii de știință prognozează un cutremur puternic cu magnitudinea de peste 7 grade în Istanbul și în regiunea Mării Marmara, consecințele economice vor fi resimțite de întreaga Turcie, a declarat anterior pentru RIA Novosti, Haluk Eyidogan, profesor de seismologie și membru al Consiliului oamenilor de știință pentru cutremure din cadrul primăriei orașului Istanbul. Istanbulul asigură 35 la sută din PIB-ul țării, a menționat el.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMitropolia Moldovei în judecată: Conflict cu Biserica din Ghidighici
    Next Article Rusia se plânge la ONU: Moldova interzice accesul la conferința FAO

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cozi la benzinării în Irkuțk: Poliția a fost mobilizată pe fondul crizei de combustibil din Rusia

    30 iunie 2026

    Zelenski ironizează Moscova și invocă „15 termene ratate” pentru Donbas

    30 iunie 2026

    Liderul de la Kremlin: obiectivele militare din Ucraina rămân neschimbate, iar Moscova își consolidează capacitatea de apărare

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    „Educația Online” devine una dintre cele mai mari platforme educaționale regionale, cu zeci de mii de utilizatori activi

    30 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Proiecte strategice pentru Moldova: discuții între Guvern și Banca Mondială privind infrastructura și reformele

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Strada Ștefan cel Mare și Sfânt din Bubuieci, modernizată cu sistem de canalizare pluvială nouă

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vladimir Plahotniuc, atac la adresa guvernării: acuzații privind economia și datoria publică

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentari din regiunea Mării Negre discută digitalizarea: Moldova prezentă la PABSEC

    30 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.