Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Trump: Ucraina ar putea cădea în fața Rusiei dacă nu se schimbă abordarea internațională
    GEOPOLITICA

    Trump: Ucraina ar putea cădea în fața Rusiei dacă nu se schimbă abordarea internațională

    10 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o declarație care a stârnit controverse, Donald Trump a subliniat că Ucraina ar putea să nu reziste mult în fața agresiunii Rusiei dacă nu se schimbă strategia internațională de sprijin.

    Trump a susținut că războiul ar putea ajunge într-un punct în care nu mai există o cale de întoarcere, iar o soluție de pace negociată ar fi esențială pentru a preveni o dezastru generalizat.

    Trump a subliniat că administrația sa ar fi avut o abordare diferită față de guvernul actual al președintelui Joe Biden. El a afirmat că, în timpul mandatului său, Statele Unite au reușit să mențină un echilibru în relațiile cu Rusia, evitând escaladarea conflictului. În opinia lui Trump, Ucraina ar putea cădea în fața Rusiei dacă nu ar exista o politică mai echilibrată și o abordare mai puțin militarizată din partea SUA și a NATO. De asemenea, Trump a amintit că, în viziunea sa, începerea unor negocieri directe între Kiev și Moscova ar putea duce la o de-escaladare a conflictului și la o posibilă soluționare pașnică.

    Trump a reiterat și opinia conform căreia liderii occidentali, în special cei din Europa, ar trebui să își reevalueze susținerea necondiționată față de Ucraina, mai ales în contextul în care efectele războiului încep să se resimtă la nivel global. În plus, Trump a insistat asupra faptului că războiul din Ucraina reprezintă o amenințare globală și că toți actorii internaționali trebuie să caute un compromis pentru a evita o escaladare majoră.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVladimir Putin și viitorul geopolitic al Europei: Pericolele și strategiile Rusiei
    Next Article Ursula: Relația cu SUA rămâne puternică, în pofida criticilor lui Trump

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fosta ambasadoare a Ucrainei în SUA, Olga Stefanîșina, investigată de autoritățile anticorupție

    6 august 2026

    Trump ar fi refuzat cererea lui Zelenski privind sute de rachete Patriot pentru Ucraina

    6 august 2026

    Turcia cere Rusiei și Ucrainei să protejeze navigația în Marea Neagră după atacul asupra unor nave comerciale

    5 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Autoritățile confirmă interdicția pentru Vitalii Iankovski: accesul în Moldova îi este restricționat până în 2031

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Nichituș: Securizarea apei pentru capitală demonstrează că soluțiile apar atunci când administrația acționează, nu când politica intervine

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Întâlnire secretă la Viena între foști oficiali europeni și ruși pentru a discuta pacea în Ucraina

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Evghenia Guțul și Svetlana Popan, transferate la Penitenciarul Rusca: execută pedeapsa în celule separate

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Prima sesiune parlamentară din 2026: MAN spune că a promovat problemele cetățenilor prin sute de audiențe și demersuri

    6 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.