Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Trump a afirmat că Putin ar fi dispus să accepte trupe europene de menținere a păcii în Ucraina
    POLITICĂ

    Trump a afirmat că Putin ar fi dispus să accepte trupe europene de menținere a păcii în Ucraina

    25 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o recentă declarație, fostul președinte al Statelor Unite, Donald Trump, a afirmat că liderul rus Vladimir Putin ar fi dispus să accepte trupe europene de menținere a păcii în Ucraina.

    Aceste comentarii au fost făcute într-un context în care conflictul din Ucraina continuă să adâncească diviziunile internaționale și să provoace pierderi grave atât pentru Ucraina, cât și pentru Rusia, precum și pentru statele din întreaga lume afectate de sancțiunile economice și crizele de securitate.

    Trump a adăugat că, prin acceptarea unor trupe de menținere a păcii, Putin ar putea obține un sprijin internațional mai larg și ar putea pune capăt confruntărilor din estul Ucrainei, acolo unde, potrivit fostului președinte american, tensiunile au escaladat considerabil. Totuși, Trump a subliniat că orice soluție de pace ar trebui să includă garantarea unui control parțial sau total al teritoriilor disputate din sudul și estul Ucrainei. De asemenea, el a menționat că negocierile trebuie să fie conduse cu precauție și că niciun acord nu ar trebui să adâncească polarizarea între Rusia și Occident.

    Trump a provocat controverse în rândul liderilor internaționali prin abordările sale mai puțin convenționale în ceea ce privește politica externă, iar această propunere este, de asemenea, una care se află pe o linie fină, având în vedere respingerea fermă a Rusiei față de orice formă de presiune internațională. Totuși, fostul lider american consideră că intervenția europeană ar putea reprezenta o modalitate de a adresa criza umanitară și de a evita o extindere a războiului dincolo de granițele Ucrainei.

    În ceea ce privește reacțiile din partea statelor europene, majoritatea țărilor NATO și UE se află într-o poziție dificilă, sprijinind Ucraina în mod continuu, atât din punct de vedere militar, cât și economic, dar fără a se angaja direct în conflict. Unii analiști au subliniat că implicarea trupelor europene ar putea, în teorie, să ajute la medierea unui acord de pace, însă această soluție ar veni cu riscuri semnificative, inclusiv posibilitatea unei confruntări directe între NATO și Rusia.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMinoritățile din Moldova cer menținerea ARI în subordinea Guvernului pentru asigurarea protecției drepturilor etnice
    Next Article Valeriu Chiveri: Ultimele evoluții conturează o perspectivă de pace

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reforma administrativ-teritorială, blocată în Găgăuzia. Buzu: „Nu avem o Adunare Populară funcțională”

    12 august 2026

    Ceban: Chișinăul a devenit un partener de încredere pentru investitorii europeni

    12 august 2026

    Lucrări de amploare pe bd. Mircea cel Bătrân: Drum nou, trotuare, stații de transport și spații verzi

    12 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ucraina a transmis SUA propriile propuneri pentru încheierea războiului. Zelenski avertizează asupra unei noi mobilizări ruse

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma administrativ-teritorială, blocată în Găgăuzia. Buzu: „Nu avem o Adunare Populară funcțională”

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban: Chișinăul a devenit un partener de încredere pentru investitorii europeni

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Campanie de manipulare în Franța înainte de alegeri: foștii premieri Attal și Philippe, vizați

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina lovește apărarea aeriană din apropierea palatului asociat lui Putin. Atac masiv cu drone în sudul Rusiei

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.