Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Transnistria fără gaze: „Tiraspoltransgaz” anunță primele deconectări
    AUTORITĂȚI

    Transnistria fără gaze: „Tiraspoltransgaz” anunță primele deconectări

    1 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Compania „Tiraspoltransgaz” a făcut primul anunț în dimineața zilei de 1 ianuarie despre primele locații rămase fără gaze naturale.

    În legătură cu sistarea livrărilor de gaze în regiunea transnistreană, la decizia concernului rus Gazprom, administrația locală purcede la un șir de deconectări în stânga Nistrului. „Tiraspoltransgaz” informează că de la ora 12:00 nu mai primesc gaze casele la sol, blocurile multietajate cu încălzire autonomă și cazangeriile, scrie IPN, cu referire la presa tiraspoleană.

    Totuși, locatarii blocurilor mai au posibilitate să-și prepare mâncare datorită cantității de gaze rămase în rețele, însă doar până presiunea va ajunge la nivelul critic, a menționat compania furnizoare.

    Populația este sfătuită să nu recurgă la măsuri individuale pentru conectarea sistemelor casnice la vreo sursă de gaze și să închidă toate robinetele, pentru siguranță, informează sursa citată.

    Livrările de gaze în regiunea transnistreană au fost sistate începând de astăzi la decizia concernului rus „Gazprom”, care a invocat neachitarea unei datorii de 709 milioane de dolari, sumă neconfirmată însă de Chișinău. Conducerea Republicii Moldova a acuzat Kremlinul de șantaj energetic.

    Până la 31 decembrie 2024, regiunea transnistreană primea zilnic 5,7 de milioane de metri cubi de gaze rusești, iar din aceste volume erau asigurate necesitățile de consum ale locuitorilor din regiune și era produsă energie electrică pentru ambele maluri ale Nistrului.

    sursa


    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldovagaz acuză Tiraspoltransgaz de neplata datoriilor la gaz
    Next Article Mesajul lui Renato Usatîi adresat cetățenilor Republicii Moldova cu ocazia Anului Nou 2025!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    Guvernul lansează eForms: achiziții publice după modelul Uniunii Europene

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.