Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tragedie minieră în Kazahstan: Bilanțul morților ajunge la 42, iar patru mineri sunt dați dispăruți
    GEOPOLITICA

    Tragedie minieră în Kazahstan: Bilanțul morților ajunge la 42, iar patru mineri sunt dați dispăruți

    29 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Explozia într-o mină în Kazahstan a costat viaţa a 42 de mineri, potrivit unui nou bilanţ al echipelor de salvare duminică, ceea ce face din acest accident minier cel mai grav din istoria acestei ţări după obţinerea independenţei de URSS.

    Şansele de a găsi în viaţă patru mineri daţi dispăruţi erau considerate aproape nule duminică, zi de doliu naţional în această imensă ţară bogată în resurse naturale.

    Incidentul de la mina Kostenko din Karaganda (centru) se adaugă unei lungi liste de catastrofe deja survenite la minele kazahe ale ArcelorMittal şi a determinat guvernul kazah să anunţe un acord pentru naţionalizarea filialei locale a gigantului mondial al oţelului.

    Potrivit unui comunicat al Ministerului Situaţiilor de Urgenţă la ora locală 15:00 (09:00 GMT), „corpurile a 42 de mineri au fost găsite, iar patru mineri sunt căutaţi în continuare”, în timp ce peste 250 de mineri se aflau în subteran în momentul exploziei.

    Şansele de a găsi supravieţuitori sunt totuşi „foarte slabe” au avertizat echipele de salvare sâmbătă seara, din cauza absenţei ventilaţiei în mină, a slabei autonomii a aparatelor de respiraţie de urgenţă pentru mineri şi a puterii exploziei, care s-a propagat pe o distanţă de doi kilometri.

    Potrivit ministerului, căutările sunt complicate de absenţa electricităţii, de lungimea tunelurilor subterane, între care unele sunt inundate, precum şi de distrugerea unor structuri.

    Imediat după anunţarea accidentului sâmbătă dimineaţa, preşedintele Kazahstanului, Kassîm-Jomart Tokaiev,a ordonat să se pună capăt cooperării cu grupul ArcelorMittal.

    În prezenţa familiilor victimelor din Karaganda, el a calificat ArcelorMittal drept cea „mai rea companie din istoria Kazahstanului din punctul de vedere al cooperării cu guvernul”.

    Pe fondul incidentului, guvernul kazah şi gigantul siderurgic condus de omul de afaceri indian Lakshmi Mittal şi având sediul în Luxemburg au anunţat un acord preliminar pentru a „transfera proprietatea întreprinderii în favoarea Republicii Kazahstan”.

    Filiala kazahă a ArcelorMittal a afirmat – duminică-că a semnat „săptămâna trecută” acest acord, potrivit AFP.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleWashingtonul adresează întrebări dificile Israelului privind operațiunile militare în Gaza
    Next Article LIVE// Ședința săptămânală a serviciilor primăriei Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia amenință cu noi atacuri după ce Marea Britanie anunță sprijin pentru producția ucraineană de rachete

    24 august 2026

    Kremlinul sugerează o nouă întâlnire Putin-Trump. Discuțiile ar putea avea loc în China

    24 august 2026

    Partidul creat în urmă cu câteva luni domină alegerile din Kazahstan. Peste 70% din voturi

    24 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Grădiniță nouă în Brăila, construită cu investiții de aproape 12 milioane de lei

    24 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Parlamentul a aprobat aderarea Moldovei la Convenția privind hotărârile judecătorești străine

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Deputat MAN: Reforma administrativ-teritorială începe cu „cifre frumoase” și un buget de 170 de milioane

    24 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia amenință cu noi atacuri după ce Marea Britanie anunță sprijin pentru producția ucraineană de rachete

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria amenajează o parcare de captură pe Calea Orheiului pentru a reduce traficul din capitală

    24 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}