Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tiraspolul va opri exportul de curent electric
    AUTORITĂȚI

    Tiraspolul va opri exportul de curent electric

    10 decembrie 2024Niciun comentariu
    electricity transmission pylon silhouetted against blue sky at dusk
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Biroul Politici de Reintegrare precizează că decizia Tiraspolului de „a opri exportul de curent electric” va fi pusă în aplicare doar în cazul în care în regiune nu vor mai fi livrate gaze naturale dinspre Gazprom. Este răspunsul oferit pentru ZIUA.md din partea Guvernului, prin intermediul Biroului, la întrebarea despre impactul introducerii stării de urgență în economie de către administrația regiunii separatiste transnistrene. Alte detalii nu au fost precizate însă. 

    Amintim, în regiunea transnistreană urmează să fie instituită, începând de miercuri, 11 decembrie, stare de urgență în economie pe o perioadă de 30 de zile, printr-un document semnat de liderul regiunii, Vadim Krasnoselski.

    Măsura a fost luată în contextul posibilelor întreruperi ale livrărilor de gaz, iar scopul principal este gestionarea resurselor energetice disponibile. Printre măsurile prevăzute în decret se numără „raționalizarea” consumului de gaz și alte resurse energetice. De asemenea, documentul prevede crearea unei rezerve pentru resursele energetice, implementarea unui regim special pentru achiziționarea gazului și altor resurse energetice și interdicția privind exportul acestora. Așa-zisul decret va fi trimis pentru aprobare către sovietul suprem de la Tiraspol și va intra în vigoare la șase ore după publicarea oficială. Subiectul urmează să fie examinat în data de 11 decembrie.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLukașenko grațiază 29 de prizonieri politici în Belarus
    Next Article Mihai Popșoi și Igor Grosu discută despre parteneriatul cu Carolina de Nord

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primarul Capitalei: Consumul și distribuția drogurilor s-au extins lângă școli

    17 noiembrie 2025

    Primăria Drochia continuă modernizarea spațiilor publice: în oraș au fost instalate noi stații și mobilier urban

    17 noiembrie 2025

    Șoșoacă participă la Congresul BRICS – Europa: discurs elogiat de Medvedev și misiune diplomatică

    17 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Liderul de la Tiraspol: Chișinăul exercită presiuni economice pentru a distruge industria transnistreană

    17 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Proiectul EUBAP: Uniunea Europeană investește în securitatea frontierelor Moldovei

    17 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Instanța amenință să-i limiteze lui Ciochină dreptul la probe, din cauza absenței martorilor

    17 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Artur Leșcu: Atacul cu drone de la Ismail arată cum Rusia testează reacția NATO

    17 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Conducerea Teleradio-Moldova acceptă audierile în Parlament în urma constatărilor de la Curtea de Conturi

    17 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.