Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » TENSIUNI // Turcia condamnă SUA
    GEOPOLITICA

    TENSIUNI // Turcia condamnă SUA

    17 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul de externe de la Ankara a condamnat sâmbătă decizia luată luna aceasta de Departamentul de Stat al SUA de a ridica embargoul asupra vânzărilor de armament către Cipru, transmite Reuters.

    Conform unui anunţ oficial făcut vineri la Washington, secretarul de stat american Antony Blinken a eliminat restricţiile comerciale pentru Cipru în domeniul apărării, începând cu anul fiscal 2023.

    Turcia a apreciat că măsura luată de Statele Unite „va întări şi mai mult intransigenţa părţii cipriote greceşti şi va afecta negativ eforturile de a rezolva problema Ciprului”. Ridicarea embargoului „va duce la o cursă a înarmării pe insulă, afectând pacea şi stabilitatea în estul Mediteranei”, arată comunicatul diplomaţiei turce.

    Ankara cere Washingtonului să îşi reconsidere decizia şi să ducă o politică echilibrată faţă de părţile din Cipru.

    Insula Cipru este împărţită din 1974, când forţele turce au invadat insula după o lovitură de stat a grecilor. De atunci, sudul Ciprului este condus de o administraţie a etnicilor greci şi recunoscut de Uniunea Europeană ca stat membru.

    Turcia este în schimb singura ţară care recunoaşte Republica Turcă a Ciprului de Nord.

     

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleINSIDER // Putin se confruntă cu presiunea naționaliștilor ruși care doresc un război total în Ucraina
    Next Article Din măsuri de securitate accesul personalului civil în sediul Președinției este închis

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România și SUA pregătesc întâlnirea dintre Nicușor Dan și Donald Trump: discuțiile diplomatice avansează

    19 mai 2026

    Spitalele militare din Rusia, suprasolicitate de numărul mare de răniți din războiul din Ucraina

    19 mai 2026

    BERD ar putea finanța procesul de privatizare a unor bănci și companii de stat din Ucraina

    19 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună solicită demisia ministrului Educației: „O țară în care copiii nu mai au cine să le predea științele exacte nu are viitor”

    19 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România și SUA pregătesc întâlnirea dintre Nicușor Dan și Donald Trump: discuțiile diplomatice avansează

    19 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Spitalele militare din Rusia, suprasolicitate de numărul mare de răniți din războiul din Ucraina

    19 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul respinge acuzațiile privind implicarea în așa-zisele alegeri din Transnistria

    19 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Usatîi denunță nănășismul din armată: ”Șeful Agenției de Informații Militare este finul ministrului Apărării”

    19 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.