Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tensiuni la Copanca: Oamenii resping energia furnizată de Chișinău
    POLITICĂ

    Tensiuni la Copanca: Oamenii resping energia furnizată de Chișinău

    7 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Evenimentele recente din satul Copanca scot la iveală o problemă mai profundă decât un simplu protest împotriva unei linii electrice. Pe 6 februarie, localnicii au blocat accesul muncitorilor Premier Energy, oprind construcția unei linii de curent menite să ofere o alternativă energetică localității.

    În mod paradoxal, locuitorii Copancăi se află în mijlocul unei crize energetice, după ce Gazprom a sistat livrările de gaze către Transnistria, iar aceasta a afectat furnizarea de electricitate. Cu toate acestea, aceștia resping ajutorul oferit de Chișinău, invocând temeri legate de prețuri mai mari la electricitate și refuzând orice explicații, chiar și după ce acestea le-au fost oferite în limba rusă.În realitate, locuitorii Copancăi beneficiază în prezent de energie la un preț artificial de mic, datorită ajutorului de 30 de milioane de euro acordat de Uniunea Europeană pentru achiziționarea de resurse energetice. Însă acest sprijin nu va dura la nesfârșit, iar odată cu încheierea programului, satul ar putea fi pus în fața unei alegeri dificile: fie acceptă electricitatea de la Chișinău, fie rămâne vulnerabil la întreruperile de curent care afectează deja regiunea.Problema din Copanca nu este doar una tehnică, ci și politică. Mulți locuitori sunt influențați de propaganda transnistreană, care încearcă să mențină controlul asupra regiunii prin diverse mijloace, inclusiv prin dependența de infrastructura energetică de la MGRES. În acest context, refuzul liniei electrice de la Chișinău pare mai degrabă o decizie politică decât una rațională.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePartidul Viitorul Moldovei sărbătorește un an de activitate
    Next Article Renato Usatîi: Nicio ambasadă străină nu are dreptul să-și facă de cap în Moldova!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Sărbători în stil mare la Chișinău: Deschiderea oficială a Târgului și iluminatului festiv

    1 decembrie 2025

    Vizita la Moscova costă scump: Președintele Poloniei retrage sprijinul — întâlnirea cu Orbán, anulată

    1 decembrie 2025

    Moldova are nevoie de modelul româno‑german: Mureșan cere extinderea cooperării economice

    28 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Gaz, electricitate, alimente – de ce plătim mai mult decât în țara vecină aflată în război?

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Igor Dodon, deputat cu venituri consistente și un credit de 1,4 milioane lei

    2 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nagacevschi intră în dosarul „frauda bancară”: avocatul lui Plahotniuc îl aduce ca expert în instanță

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Iarmarocul de Anul Nou, scos de pe agendă: acuzații de sabotaj politic

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    LIVE// Conferință de presă susținută de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate

    2 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.