Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tensiuni crescute între Rusia și Republica Moldova: Interdicții de intrare pentru oficiali și jurnaliști moldoveni
    POLITICĂ

    Tensiuni crescute între Rusia și Republica Moldova: Interdicții de intrare pentru oficiali și jurnaliști moldoveni

    11 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia a interzis accesul pe teritoriul său pentru încă 12 cetățeni ai R. Moldova. Printre aceștia se numără șase jurnaliști, un director de televiziune și mai mulți oficiali. Decizia i-a fost adusă la cunoștința ambasadorului Lilian Darii la Moscova, care a fost convocat de MID-ul rusesc.

    Potrivit Ministerului rus de Externe, ambasadorului Republicii Moldova în Rusia i-a fost înaintată o notă de protest în legătură cu „acțiunile neprietenoase ale Chișinăului”.

    Ministerul rus de Externe (MID) acuză Moldova de persecuție politică a mass-mediei ruse și presupuse discriminări la granița moldovenească, invocând, de asemenea, declarații agresive ale conducerii de la Chișinău față de Rusia.

    Drept răspuns, Moscova a decis blocarea intrării pe teritoriul Rusiei pentru mai mulți oficiali moldoveni de rang înalt, printre care Adrian Băluțel, șeful cabinetului președintelui și membru al Consiliului Suprem de Securitate. Lista interdicțiilor include și nume notabile precum Olga Roșca, Artur Mija, Ruslan Mihalevschi, și alții.

    „Decizia Federației Ruse este una regretabilă, dar este important de remarcat că astfel de măsuri devin deja obișnuite în agenda autorităților ruse. În ciuda acestui fapt, Republica Moldova își menține angajamentul ferm în contracararea ingerințelor externe și oricăror acțiuni destabilizatoare la adresa securității și suveranității noastre”, este reacția MAEIE de la Chișinău. 

    De menționat că este pentru prima oară când Moscova ia o asemenea decizie. Anterior, MID a interzis accesul pe teritoriul Federației Ruse pentru mai mulți deputați moldoveni și alți demnitari de stat. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleServiciile electronice guvernamentale vor fi disponibile prin intermediul aplicației mobile EVO
    Next Article Putin trimite la război un rapper rus celebru: Ciorapul provocator devine motiv pentru serviciul militar?

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Statul a încasat milioane din carburanți, dar agricultorii rămân în incertitudine, susține opoziția

    8 aprilie 2026

    Dispută politică în jurul „Prima Casă”: Tinerii MAN cer reluarea programului

    8 aprilie 2026

    Victor Chirilă și-a prezentat scrisorile de acreditare la Kiev: discuții privind cooperarea Moldova–Ucraina

    8 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Republica Moldova și Irlanda au semnat un acord privind recunoașterea permiselor de conducere

    8 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    J.D. Vance: Disputele teritoriale dintre Rusia și Ucraina sunt „de amploare redusă” în contextul pierderilor umane

    8 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Oficial ucrainean: Rusia ar analiza crearea unei „zone-tampon” la granița cu Transnistria

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Marina Tauber denunță un „abuz judiciar” la Curtea de Apel: „Comanda politică este deasupra legii”

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Autoritățile lansează reformă amplă: bani pentru primăriile care se comasează

    8 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.