Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tarlev după decizia CEC: Nu este un triumf al democrației, dar mergem înainte!
    AUTORITĂȚI

    Tarlev după decizia CEC: Nu este un triumf al democrației, dar mergem înainte!

    3 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Electorală Centrală (CEC) a înregistrat oficial Grupul de inițiativă al Partidului „Viitorul Moldovei” în susținerea candidaturii lui Vasile Tarlev la alegerile prezidențiale din octombrie 2024. Fostul premier a făcut o declarație pe rețelele sale de socializare, adresată cetățenilor, subliniind dificultățile întâmpinate în acest proces.

    „Din păcate, acesta nu este deloc un triumf al democrației. Permiteți-mi să vă reamintesc că prima noastră candidatură a fost respinsă din motive absurde și nefondate. Au încercat să ne intimideze și să ne oprească. Însă, chiar și cu astfel de acțiuni, a devenit clar că a filma un politician cu adevărat popular înseamnă a lua chiar dreptul de a alege și a provoca o nemulțumire și mai mare a poporului,” a declarat Tarlev.

    Candidatul la alegerile prezidențiale a anunțat că Grupul de inițiativă va începe imediat să strângă semnăturile necesare pentru a intra oficial în cursa electorală.

    „Am obținut o nouă victorie în această luptă inegală și începem să strângem semnăturile necesare pentru a ne înscrie în cursa electorală. Nu ne este frică! Avem alături poporul nostru și viitorul Moldovei. Împreună, mergem înainte cu pași siguri și vom învinge!”, a concluzionat politicianul.

    Vasile Tarlev va susține o conferință de presă mâine, 4 septembrie, la ora 11:00, la Biroul Central al partidului situat pe strada Ștefan cel Mare 119, unde va explica motivele pentru care a decis să participe la aceste alegeri și va prezenta viziunea sa pentru transformarea Moldovei într-o țară prosperă și cu adevărat europeană.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBNM, condusă de Anca Dragu, abordează provocările supravegherii bancare la Frankfurt
    Next Article Mihail Popșoi și Tanja Fajon discută la Liubliana despre consolidarea relațiilor Moldova-Slovenia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Proiectul PUZ „Industrială”, motiv de conflict între MAN și PAS în Consiliul Municipal

    24 iunie 2026

    MoldATSA: activitatea nu este finanțată din bugetul de stat, ci din taxe de navigație aeriană

    24 iunie 2026

    Schimbări la Guvern: Corpul de control al premierului a fost desființat

    24 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Chironda ia în calcul alianța cu Alexandru Vornicu pentru alegerile din 2027 la Chișinău

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună critică modificarea modului de calcul al indemnizației de maternitate propusă pentru 2027

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul PAS Radu Marian: „Am greșit că nu am verificat suplimentar CV-ul lui Vangheli”

    24 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Proiectul PUZ „Industrială”, motiv de conflict între MAN și PAS în Consiliul Municipal

    24 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia ar intensifica presiunile asupra Belarusului pentru a sprijini războiul din Ucraina

    24 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.