Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tarlev acuză guvernul de gestionare defectuoasă a fondurilor: Unde sunt milioanele de credite aduse anul trecut?
    AUTORITĂȚI

    Tarlev acuză guvernul de gestionare defectuoasă a fondurilor: Unde sunt milioanele de credite aduse anul trecut?

    22 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vasile Tarlev a exprimat îngrijorări cu privire la situația economică a Republicii Moldova, avertizând că țara riscă să falimenteze în următorii 2-3 ani dacă nu se schimbă abordarea actuală.

    „Astăzi, țara este în prăpastie. Moldova este într-o situație complicată. Dacă nu se schimbă situația, în 2-3 ani de zile, vă asigur – țara falimentează și-i pierdută,” a declarat Tarlev.

    El a criticat guvernul pentru utilizarea necorespunzătoare a fondurilor, întrebându-se: „Guvernanții spun că anul trecut s-au adus în țară credite de miliarde. Unde sunt? Mie nu-mi place că cineva ne are de proști.” Tarlev a accentuat importanța sectorului real al economiei naționale și a subliniat că fără o economie solidă, Moldova nu are viitor.

    Tarlev a adăugat: „Să iei credite nu-i rău, însă trebuie să fie în condiții favorabile și să introducem banii în producere. Dar să iei credit cu procente mari și să-l consumi – atunci cine o să-l întoarcă?” El a subliniat că, în ultimii ani, datoria externă a Moldovei s-a dublat, iar țara este „prost condusă și bine furată”, avertizând că Moldova se află „în prag de faliment”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAnca Dragu: Fondurile UE și reformele vor apropia Moldova de statele din UE
    Next Article Norvegia reduce semnificativ livrările de gaze către Europa

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    Victoria Furtună critică reacțiile la adresa unei prodecane de la USM și invocă dreptul la liberă exprimare

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.