Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tânăr din Chișinău condamnat la 8 ani de închisoare pentru trafic de droguri în proporții deosebit de mari
    AUTORITĂȚI

    Tânăr din Chișinău condamnat la 8 ani de închisoare pentru trafic de droguri în proporții deosebit de mari

    23 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un tânăr de 25 de ani din capitală, acuzat de circulație ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari, a fost la 8 ani de închisoare. Inculpatul a pledat nevinovat. Acesta s-a eschivat de la prezentarea în instanța de judecată, fiind anunțat în căutare.

    În cadrul urmăririi penale s-a constatat că, inculpatul, până la 02 decembrie 2020, se îndeletnicea cu comercializarea drogurilor, procurându-le de la persoane neidentificate. În urma unei percheziții corporale de la acea dată, asupra inculpatului a fost depistat şi ridicat un pachet cu substanţă stupefiantă „PVP” în cantitate de 1,95 grame şi un pachet de substanţă stupefiantă „marijuana” în cantitate de 0,85 grame.

    La fel, în rezultatul cercetării apartamentului închiriat de inculpat, s-au depistat: substanţa „PVP” în cantitate de 43,16 de grame, substanţa psihotropă de tip „amfetamină”, în cantitate de 7,61 grame, „marijuana” în cantitate de 19,27 grame, cântar electronic pe care, conform raportului de expertiză au fost găsite particule de „PVP” și un alt cântar electronic pe care au fost depistate urme de „heroină”.

    Conform Listei substanţelor stupefiante, psihotrope şi a plantelor care conţin astfel de substanţe, depistate în traficul ilicit, precum şi cantităţile acestora, aprobată prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr. 79 din 23 ianuarie 2006, „PVP” este inclusă în categoria substanţelor stupefiante, iar cantitatea ce depăşeşte cuantumul de 1 gram reprezintă proporţii deosebit de mari, substanţa „amfetamină” este inclusă în categoria substanţelor psihotrope, iar cantitatea ce depășește 1 gram reprezintă proporţii deosebit de mari. „Marijuana” este inclusă în categoria substanţelor stupefiante, iar cantitatea cuprinsă între 2 și 500 de grame, reprezintă proporţii mari.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu se întâlnește cu ambasadorii Franței și Germaniei la Chișinău
    Next Article Chișinău devine gazda unei conferințe internaționale de prestigiu în domeniul aviației

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    Mișcarea „Construim Încredere” critică proiectul Codului parlamentar: riscuri pentru transparență și echilibrul democratic

    22 mai 2026

    Eveniment cultural în Capitală: Festivalul Tradițiilor reunește meșteri populari din toată țara

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Analiști: blocajele din Ormuz ar putea duce la creșteri puternice ale prețului gazelor în Europa

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.