Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tăbârță: Cheia succesului în utilizarea fondurilor UE pentru Moldova este implementarea eficientă
    AUTORITĂȚI

    Tăbârță: Cheia succesului în utilizarea fondurilor UE pentru Moldova este implementarea eficientă

    9 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ion Tăbârță, analist politic, a afirmat că fondurile oferite de Uniunea Europeană Republicii Moldova prin Mecanismul de reformă și creștere sunt promițătoare pentru dezvoltarea economică și energetică a țării. Totuși, succesul acestora depinde în mare măsură de modul în care vor fi gestionate, a subliniat acesta.

    Tăbârță a menționat că investițiile anunțate, prin programul „Bugetul Plus”, vizează proiecte majore de infrastructură și sprijin pentru sectoare-cheie precum educația, agricultura și tineretul. Printre acestea se numără reabilitarea și construcția de drumuri în aproximativ o sută de localități și modernizarea piețelor agricole din Edineț, Bălți, Ungheni, Comrat și Cahul.

    De asemenea, fondurile vor contribui la acoperirea compensațiilor pentru tarifele la energie electrică și termică, destinate populației până la sfârșitul acestui an.

    Pe 7 aprilie, Parlamentul a aprobat rectificarea Bugetului de Stat, care prevede o suplimentare de aproximativ 8 miliarde de lei, ca parte a pachetului european de 1,9 miliarde de euro destinat Republicii Moldova pentru următorii trei ani.

    „În teorie, suplinirea bugetului arată promițător, dar acum rămâne de văzut dacă autoritățile vor reuși să gestioneze acești bani conform destinației și să atingă obiectivele propuse”, a concluzionat Tăbârță.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCurtea Constituțională a suspendat parțial unele dispoziții din Legea amnistiei
    Next Article Partidul Moldova Mare contestă legalitatea Legii amnistiei: Cererea a fost depusă la Curtea Constituțională

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Maia Sandu cere primăriilor să finalizeze amalgamarea voluntară până la sfârșitul lunii august

    31 iulie 2026

    Irina Vlah îi cere lui Alexei Buzu să pună pe pauză reforma administrației publice locale: Opriți distrugerea satelor!

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.