Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Suspendarea livrărilor ONU în Gaza: Foametea amenință civili în contextul lipsei de combustibil
    GEOPOLITICA

    Suspendarea livrărilor ONU în Gaza: Foametea amenință civili în contextul lipsei de combustibil

    17 noiembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Livrările ONU de ajutoare umanitare în Gaza au fost suspendate azi pentru a treia zi la rând din cauza lipsei de combustibil și a opririi comunicațiilor.

    Programul Alimentar Mondial (PAM) al Națiunilor Unite a avertizat că civilii se confruntă cu ”posibilitatea imediată de foamete” din cauza penuriei de alimente. Potrivit unui responsabil israelian, cabinetul de război al Israelului a aprobat, la cererea Statelor Unite, intrarea a două cisterne cu combustibil pe zi în Gaza pentru a ajuta la satisfacerea trebuințelor ONU.

    Războiul era pe cale să intre în a șaptea săptămână și nu există semne pentru încetarea focului sau cel puțin pentru pauze umanitare, în pofida apelurilor internaționale. Agenția palestiniană de presă WAFA a declarat că mai mulți palestinieni au fost uciși și răniți într-o lovitură israeliană lângă punctul de trecere a frontierei Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt, singura cale de tranzit pentru ajutoare.

    Armata israeliană și-a concentrat până acum asaltul în nordul Fâșiei Gazei, dar șeful statului major a declarat că operațiunile vor fi extinse și în alte zone. Trupele israeliene au preluat controlul unui bastion al Jihadului Islamic și au ucis, de asemenea, luptători Hamas în interiorul unei școli unde au găsit un număr mare de arme.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn cinematograf modern va apărea la Bălți, după victoria Arinei Corșicova la alegerile pentru funcția de primar al municipiului
    Next Article Vizita șefului Austriei la Chișinău: De la incidentul cu Codruț la împăcare cu un cadou

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Schimb dur de replici între Moscova și Bruxelles pe tema incidentului din Portul Constanța

    5 iunie 2026

    Nicușor Dan, despre incidentul din Portul Constanța: Autoritățile investighează cum a ajuns drona în zonă

    5 iunie 2026

    Situație critică la Zaporojie: începe refacerea liniei de 750 kV sub protecția unui armistițiu mediat de ONU

    5 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Schimb dur de replici între Moscova și Bruxelles pe tema incidentului din Portul Constanța

    5 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Relațiile Chișinău–India, pe agenda discuțiilor dintre viceprimar și ambasadorul Mohapatra

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Grosu: „Următorii ani vor fi decisivi pentru integrarea europeană a Moldovei”

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Șor susține că Marina Tauber este victima unui dosar politic după hotărârea Curții de Apel

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Parteneriatul cu Statele Unite este esențial pentru securitatea și dezvoltarea Moldovei

    5 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.