Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Suport financiar din partea Chinei pentru voluntarii care s-au implicat în ajutorarea refugiaților
    POLITICĂ

    Suport financiar din partea Chinei pentru voluntarii care s-au implicat în ajutorarea refugiaților

    7 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasada Republicii Populare Chineze în Republica Moldova a oferit un suport financiar, sub formă de vouchere, pentru 22 de voluntari din diferite domenii (social, sănătate, educaţie, tineret), din cadrul municipiului Chișinău care s-au implicat activ şi au acordat asistenţă pentru persoanele refugiate din Ucraina. Cel puțin asta spune primarul general Ion Ceban.

    Potrivit edilului, aceștia sunt doar o parte din oamenii care ne-au ajutat în gestionarea crizei refugiaţilor.

    “Mulțumim Ambasadei Republicii Populare Chineze în ţara noastră care vine cu susținere.

    Primăria Chişinău, în continuare este receptivă şi oferă servicii specializate pentru refugiaţii din Ucraina:
    – Zilnic sunt alimentați, primesc servicii medicale şi psihologice cei circa 85 de persoane cazate la Centrul de Plasament municipal Patria Lukoil
    – Integrăm copiii refugiaţilor în şcoli şi grădiniţe
    – Angajăm persoanele refugiate în câmpul muncii
    – Oferim zilnic până la 400 de pachete cu produse alimentare şi de igienă tuturor refugiaţilor care se adresează la Centrul de Plasament municipal Patria Lukoil”, a subliniat Ceban.

    Primarul a mulțumit pentru implicare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSergiu Litvinenco, a discutat despre reforma sistemică a justiției cu magistrații din nordul țării
    Next Article Proteste violente în capitala Macedoniei de Nord

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.