Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SUA sunt cu 15 ani în urma Chinei în ce priveşte dezvoltarea puterii nucleare
    GEOPOLITICA

    SUA sunt cu 15 ani în urma Chinei în ce priveşte dezvoltarea puterii nucleare

    17 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Statele Unite ale Americii sunt cu 15 ani în urma Chinei în ce priveşte dezvoltarea puterii nucleare cu înaltă tehnologie, avantajul acesteia din urmă fiind datorat abordării pro-tehnologie a Beijingului şi finanţării extinse pe care o oferă, relevă un raport citat luni de Reuters și Agerpres.

    China are 27 de reactoare nucleare în construcţie, timpul mediu de construcţie fiind de circa şapte ani, mult mai rapid decât în alte ţări, mai arată studiul realizat de Fundaţia pentru tehnologia informaţiei şi inovaţie din Washington.

    „Dezvoltarea rapidă de către China de centrale nucleare din ce în ce mai moderne generează o eficienţă semnificativă a costurilor şi efecte de învăţare din mers, ceea ce înseamnă un avantaj pentru companiile chineze în materie de inovare incrementală”, notează raportul.

    SUA au cele mai multe centrale nucleare din lume, iar administraţia preşedintelui Joe Biden consideră că această sursă de electricitate cu virtual zero emisii este de importanţă critică în combaterea schimbărilor climatice.

    Dar după inaugurarea a două noi reactoare în Georgia, în 2023 şi 2024 – cu miliarde de dolari cheltuite şi o întârziere de câţiva ani -, în SUA nu se mai află în construcţie reactoare nucleare noi. Proiectul unei centrale de înaltă tehnologie care ar fi urmat să fie construită lângă un laborator american a fost amânat anul trecut.

    Băncile de stat din China pot oferi împrumuturi cu dobânzi de doar 1,4%, mult mai mică decât în economiile occidentale, iar industria energiei nucleare chineze a avut de câştigat de pe urma sprijinului ferm din partea statului şi a strategiilor de localizare care au permis Chinei să domine în sectoare ca energia regenerabilă şi maşinile electrice.

    Primul reactor din lume aşa-numit de generaţia a patra şi cu răcire cu gaz a devenit operaţional în decembrie la Shidao Bay (Shidaowan). Asociaţia chineză pentru energie nucleară susţine că proiectul a implicat dezvoltarea a peste 2200 de seturi de „echipamente în premieră mondială”, cu materiale produse pe plan intern în proporţie de 93,4%.

    Susţinătorii reactoarelor high-tech afirmă că acestea sunt mai sigure şi mai eficiente decât centralele actuale. Criticii însă spun că unele reactoare noi creează riscuri de proliferare şi materiale.

    Nici pentru China drumul nu este complet lipsit de denivelări. Asociaţia chineză a energiei nucleare a avertizat că se înregistrează o supraabundenţă în producţia de componente nucleare, iar „competiţia excesivă” duce preţurile în jos, provocând pierderi.

    Dacă SUA au intenţii serioase cu privire la energia nucleară, ar trebui să dezvolte o strategie naţională robustă, implicând investiţii mai mari în cercetare şi dezvoltare, identificarea şi accelerarea de tehnologii promiţătoare şi susţinerea dezvoltării unei mâini de lucru calificate, consideră Stephen Ezzel, autorul raportului.

    „Deşi America a rămas în urmă, cu siguranţă poate recupera în plan tehnologic”, a subliniat Ezzel.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Chișinău îi așteaptă pe Absolvenții 2024 în Parcul „Alunelul”
    Next Article Ceban: „Este necesară organizarea de raiduri pentru reducerea riscurilor în Capitală”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dmitri Torner: Moldova are o șansă istorică de a-și redefine poziția geopolitică și de a deveni un actor-cheie în regiune

    22 august 2025

    FOTO// Kim Jong Un, în genunchi în fața soldaților căzuți în luptă pentru Rusia în Ucraina

    22 august 2025

    Premierul României, Ilie Bolojan, vine la Chișinău într-o vizită oficială

    21 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Renato Usatîi invită cetățenii să analizeze lista candidaților Partidului Nostru: Modificările pot fi făcute până în data de 28 august

    27 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    „Când tu te simți în siguranță, Moldova este în siguranță” – Mesajul președintei Maia Sandu de Ziua Independenței

    27 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah, de Ziua Independenţei Republicii Moldova: În câteva săptămâni vor apărea premisele pentru un nou început

    27 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Emmanuel Macron, Friedrich Merz și Donald Tusk, așteptați la Chișinău

    27 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Crește tensiunea în Moldova: decizia CSJ a declanșat proteste masive în apărarea dreptului la vot

    27 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.