Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SUA oferă R.Moldova două granturi în valoare totală de peste 38 de milioane de dolari
    AUTORITĂȚI

    SUA oferă R.Moldova două granturi în valoare totală de peste 38 de milioane de dolari

    11 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Statele Unite ale Americii acordă două granturi în valoare totală de peste 38 de milioane de dolari pentru implementarea mai multor proiecte în Republica Moldova.

    Guvernul a aprobat semnarea celui de-al cincisprezecelea Amendament la Acordul de asistență privind obiectivul de dezvoltare cu Guvernul Statelor Unite ale Americii pentru consolidarea democrației participative, semnat la Chișinău la 28 septembrie 2016. Acesta prevede acordarea unui grant suplimentar de 12,2 milioane de dolari.

    Potrivit lui Artur Mija, secretar general al Guvernului, banii sunt destinați pentru proiecte ce vor promova cultura civică în colaborare cu organizațiile media independente și vor îmbunătăți serviciile publice prestate de administrația publică locală.

    De asemenea, executivul a aprobat inițierea negocierilor și aprobarea semnării celui de-al optsprezecelea Amendament la Acordul de asistență privind obiectivul de dezvoltare cu Guvernul SUA pentru creștere economică durabilă ancorată în integrarea europeană, semnat la Chișinău la 28 septembrie 2016. În acest caz este vorba despre un grant de 26 de milioane de dolari.

    „Grantul va spori accesul produselor și serviciilor autohtone pe piața europeană și va crește competitivitatea IT, media digitală, inginerie și industrie ușoară. Astfel vor fi create oportunități pentru antreprenori și vor contribui la creșterea nivelului bunăstării cetățenilor”, a mai spus Artur Mija.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVizită oficială a ministrului Finanțelor în Dondușeni
    Next Article Mircea Geoană își anunță candidatura la Președinția României

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    Primăria Chișinău investește în modernizarea Liceului „Gh. Ghimpu” din Colonița

    10 iulie 2026

    MAN: „Nu suntem împotriva reformelor, ci împotriva celor făcute fără oameni și specialiști”

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.