Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Studiu: Persoanele în vârstă din Moldova sunt cele mai neîncrezătoare în societate
    AUTORITĂȚI

    Studiu: Persoanele în vârstă din Moldova sunt cele mai neîncrezătoare în societate

    31 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un sondaj recent realizat de Intellect Group a scos la iveală niveluri extrem de scăzute de încredere în societate în rândul populației moldovenești. Sondajul, desfășurat în perioada 25-29 mai 2024 pe un eșantion de 973 de adulți cu vârsta de peste 18 ani, a arătat diferențe semnificative între zonele rurale și urbane, precum și între grupele de vârstă.

    Rezultatele sondajului indică că în zonele rurale, 33% dintre respondenți au rareori încredere în ceilalți, iar 32% nu au deloc încredere. În rândul persoanelor în vârstă, 33% au rareori încredere, în timp ce 37% nu au deloc încredere. Deși încrederea este mai ridicată în zonele urbane și în rândul tinerilor, aceasta rămâne totuși insuficientă: 23% dintre locuitorii urbani au rareori încredere, iar 27% nu au deloc încredere.

    Studiul subliniază că nivelurile scăzute de încredere pot conduce la izolare socială și creșterea stresului. În plus, societățile cu încredere redusă întâmpină deseori probleme de eficiență și coordonare, afectând dezvoltarea economică și crescând riscul activităților infracționale și al deteriorării ordinii publice.

    Sondajul a inclus întrebări despre sentimentele de singurătate, neajutorare, nivelul de încredere în mediul înconjurător, frecvența nervozității și stresului, stabilitatea financiară și încrederea în viitor. Marja de eroare pentru intervalul mediu al eșantionului principal nu depășește ±3,1%.

    Aceste rezultate reflectă o nevoie urgentă de măsuri pentru îmbunătățirea stării psihologice și bunăstării sociale a populației moldovenești.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleStudiu: Unul din trei vârstnici din Moldova se simte întotdeauna singur
    Next Article Stresul, o problemă cotidiană pentru majoritatea moldovenilor, relevă un nou studiu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vladimir Putin recunoaște că este din nou îndrăgostit

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    VIDEO// Salariile profesorilor, ignorate de guvernare în bugetul 2026. Alexandr Berlinschii: Mesajul PAS către profesori este clar – „Bani nu sunt, dar voi țineți-vă”!

    19 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.