Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Stoianoglo: „Instituțiile statului sunt în colaps. Avem nevoie de profesioniști patrioți”
    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo: „Instituțiile statului sunt în colaps. Avem nevoie de profesioniști patrioți”

    7 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul campaniei „La sfat cu cetățenii”, liderii Blocului Alternativa au organizat duminică, 6 aprilie, o întâlnire și cu locuitorii din raionul Strășeni.

    Ion Ceban: „Tot mai mulți oameni din țară își doresc să se revină la „vremuri grele” că de „vremuri bune” s-au săturat. Cei din PAS strigă că fără ei Moldova nu are viitor. Are! Noi la Chișinău, doar în cinci ani, am făcut mai mult decât s-a realizat în 30. Acum suntem hotărâți să facem același lucru și la nivel național. După câte au „reușit” cei din PAS, dacă ar merge prin țară cu sloganul „Am adus vremuri bune”, ar fi alungați cu ciomagul.”

    Alexandr Stoianoglo: „Toate instituțiile statului sunt în colaps și nu funcționează în interesul țării. Blocul Alternativa este cu viziune pro-Moldova, cu echipe de stataliști care știu cum trebuie să funcționeze instituțiile, nu conduse politic, de străini și fără merit. Trebuie să depolitizăm instituțiile publice și să le punem în slujba cetățeanului.”

    Iurie Muntean: „Libertatea pe care moldovenii o caută de ani de zile, poate fi asigurată doar de un stat puternic. De ce Moldova nu ar avea propria bancă comercială sau, cum propun oamenii, o întreprindere de stat care să valorifice pământurile agricole. Cetățenii au vrut schimbare, dar numai în ultimul an s-au pierdut peste 58.000 de locuri de muncă. Moldova are viitor, dar cu o altă viziune, una care să motiveze oamenii să rămână și să revină acasă.”

    Ion Chicu: „Curând vor veni și la dumneavoastră cu amenințări și sperietori. Să nu-i mai credeți. Trebuie să fim imuni la tentativele lor de a dezbina comunitățile. De ce o fac? Pentru că dezbinați suntem mai ușor de manipulat. Uniți, le-am pune întrebări incomode și atunci strategiile lor nu ar mai funcționa.”

    Blocul Alternativa își continuă seria de întâlniri „La sfat cu cetățenii” pentru a dialoga direct cu oamenii și a elabora împreună Programul de Țară, fundamentul viitorului program de guvernare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDelegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de primăvară a APCE
    Next Article Popșoi: Aderarea Moldovei la Uniunea Europeană, o necesitate strategică

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Deputata MAN, Olga Ursu cere deblocarea legii privind parcările: Avizul Guvernului este acordat selectiv

    12 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Curtea Constituțională va analiza sesizările opoziției privind reducerea pragului de vot pentru comisiile de evaluare externă

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presa israeliană: Mojtaba Khamenei ar fi în comă după un atac aerian, potrivit unor surse din Teheran

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presiune birocratică de nesuportat”: Victoria Furtună, mesaj după vizita în piețele din sudul țării

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma justiției, pusă sub semnul întrebării: opoziția solicită implicarea partenerilor externi

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alertă extremă în județul Tulcea: populația avertizată să se adăpostească din cauza riscului de obiecte căzute din spațiul aerian

    13 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.