Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Statul taie din salariile instituțiilor de reglementare: BNM rămâne neatinsă
    AUTORITĂȚI

    Statul taie din salariile instituțiilor de reglementare: BNM rămâne neatinsă

    10 decembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Salariile angajaților din mai multe instituții de reglementare urmează să fie plafonate, pe fondul nemulțumirilor publice legate de lefurile considerate exagerate din aceste structuri. 

    Anunțul a fost făcut de președintele Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe, Radu Marian.

    Potrivit deputatului, măsura vizează instituțiile publice care nu sunt finanțate direct din bugetul de stat, dar care colectează bani din taxe și plăți regulatorii, transmite politics.md cu referire la IPN.

    „Analizăm opțiunea de a avea un plafon la salarizare pentru instituțiile publice care sunt în afara bugetului de stat, nu e vorba de companii de stat. Entități ca CNPF, ANRCETI, care nu primesc bani de la buget, dar încasează bani din anumite plăți regulatorii, de la companii și de la mediul privat”, a declarat Radu Marian în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la RealitateaTV.

    Deputatul a recunoscut existența unei nemulțumiri în societate cauzate de diferențele mari de venituri. „Îi înțeleg pe cetățenii care spun că e o inechitate socială pentru că sunt aceste salarii foarte mari. Dar norma internațională spune că entitățile care reglementează sectoare foarte puternice, cum sunt băncile, energia, petrolul, trebuie să aibă salarii similare cu cele din aceste industrii. Noi analizăm un proiect de lege și vom vedea în ce parametri punem acest plafon al salarizării”, a explicat deputatul PAS.

    Președintele Comisiei economie a menționat că Banca Națională, cel mai probabil, va fi exclusă din lista entităților vizate de plafonare, fiind invocat motivul independenței BNM.

    „Sunt patru instituții de acest fel – BNM, ANRE, CNPF și ANRCETI. Probabil la BNM nu vom interveni, pentru că există aspecte de independență a Băncii Centrale la care nu putem atenta. Plafonul se va stabili în funcție de salariul mediu. Dar să știți că asta nu salvează deficitul. Este o măsură care are doar impact emoțional. Această măsură ne va aduce economii de câteva milioane pe an”, a precizat Radu Marian.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldova vrea gaz din Azerbaidjan: Chișinăul poartă discuții cu SOCAR pentru diversificarea energetică
    Next Article Program Național de Testare a Elevilor la Droguri, propus de Ion Ceban

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Optimism la Guvern: FMI confirmă prognozele economice ale Moldovei – Osmochescu promite creștere și investiții

    10 decembrie 2025

    Moldova vrea gaz din Azerbaidjan: Chișinăul poartă discuții cu SOCAR pentru diversificarea energetică

    10 decembrie 2025

    Călin Georgescu va fi judecat: dosarul de propagandă legionară trece de cameră preliminară

    10 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Optimism la Guvern: FMI confirmă prognozele economice ale Moldovei – Osmochescu promite creștere și investiții

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Chișinău modern: Bulevardul Dacia, complet reabilitat și prietenos pentru oameni

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Program Național de Testare a Elevilor la Droguri, propus de Ion Ceban

    10 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Statul taie din salariile instituțiilor de reglementare: BNM rămâne neatinsă

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova vrea gaz din Azerbaidjan: Chișinăul poartă discuții cu SOCAR pentru diversificarea energetică

    10 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.