Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Statul investește 70 de milioane de lei în extinderea și modernizarea serviciilor sociale
    AUTORITĂȚI

    Statul investește 70 de milioane de lei în extinderea și modernizarea serviciilor sociale

    9 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Autorităţile vor investi circa 70 de milioane de lei pentru îmbunătăţirea serviciilor de asistenţă socială din ţară. Anunţul a fost făcut de către ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Alexei Buzu.

    Banii vor fi utilizați pentru extinderea serviciilor sociale existente, dar şi pentru reparațiile capitale ale sediilor Serviciilor sociale, Structurilor Teritoriale de Asistență Socială și a Agențiilor Teritoriale de Asistență Socială.

    ”În primul rând, vom investi 50 de milioane de lei în serviciile sociale specializate. Acestea sunt serviciile sociale care sunt prestat în centrele sociale. La moment, Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale gestionează 93 de centre în contextul reformei RESTART, în aceste 93 de centre prestăm 136 de servicii pentru 2420 de beneficiari. În special, vorbim de servicii destinate copiilor care au avut de suferit în urma violenţei, copiilor separaţi de părinţi, a persoanelor cu dizabilități severe, persoanelor care se află în situaţii de risc, persoanelor care au avut de suferit în urma violenţei în bază de gen, a violenţei asupra femeilor. 

    Vom cumpăra pulsometre, echipamente pentru specialiştii kinetoterapeuţi pentru ca aceştia să poată dezvolta mai multe activităţi pentru copiii care au dizabilităţi severe, materiale didactice şi, nu în ultimul rând, vom mobiliza circa 15 milioane de lei pentru un alt serviciu extrem de important. 

    Este serviciul social de îngrijire la domiciliu, vom investi pentru echipamente de protecţie, detergenţi, ca să creştem calitatea acestor servicii”, a mai declarat ministrul în cadrul unei conferinţe de presă susţinută luni, 9 septembrie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia acuzată de atacuri cibernetice masive: Germania și partenerii internaționali trag un semnal de alarmă
    Next Article Transportatorii amenință cu grevă și solicită audiență cu prim-ministrul Dorin Recean

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    Proiecte strategice pentru Moldova: discuții între Guvern și Banca Mondială privind infrastructura și reformele

    30 iunie 2026

    Nemulțumiri ale pasagerilor în Chișinău: autoritățile verifică funcționarea aerului condiționat în transportul public

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    240 de locuri de parcare noi în Chișinău: proiect Park & Ride în dezvoltare

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    China cere insistent reluarea negocierilor între Rusia și Ucraina pentru încheierea războiului

    30 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Măsuri de urgență în Chișinău pe timp de caniculă: transport public monitorizat și puncte de asistență medicală

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Berlinschii solicită investigație amplă la Moldatsa: „Toți cei implicați trebuie să răspundă”

    30 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.