Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Stare de urgență: Autoritățile publice, îndemnate să reducă consumul de energie
    AUTORITĂȚI

    Stare de urgență: Autoritățile publice, îndemnate să reducă consumul de energie

    17 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Energiei a emis o circulară către autoritățile publice centrale și locale cu îndemnul de a aplica măsuri concrete pentru a eficientiza consumul de energie în cadrul instituțiilor publice. Apelul vine în contextul declarării stării de urgență pentru o perioadă de 60 de zile.

    „Autoritățile publice centrale și locale sunt îndemnate să implementeze de urgență măsuri de eficientizare a consumului de energie, contribuind astfel la reducerea consumului în orele de vârf, dar și altor riscuri provocate de criza energetică”, notează Ministerul de resort.

    Instituția a prezentat ajutoriților publice o listă detaliată de măsuri organizatorice și tehnice, inclusiv cu investiții minime, care pot fi aplicate imediat în instituțiile publice pentru eficientizarea consumului de energie electrică și termică, fără a afecta confortul cetățenilor.

    Printre acestea, pentru reducerea consumului de energie electrică se propune:

    • Folosirea luminii naturale și limitarea utilizării becurilor, în conformitate cu normele de muncă;
    • Înlocuirea becurilor incandescente cu cele LED, care consumă de cinci ori mai puțină energie;
    • Instalarea senzorilor de mișcare pentru iluminat în zonele intens circulate;
    • Scoaterea încărcătoarelor din priză după încărcarea completă a dispozitivelor;
    • Deconectarea aparatelor electrice de la priză atunci când nu sunt utilizate, pentru a evita consumul în regimul de stand-by.

    Pentru reducerea consumului de energie termică se propune:

    • Izolarea conductelor de agent termic și monitorizarea temperaturii interne pentru a reduce pierderile de căldură;
    • Utilizarea termostatelor electronice și a robinetelor termostat pe calorifere pentru a optimiza distribuția căldurii;
    • Informarea și motivarea angajaților pentru a utiliza rațional energia la locul de muncă, prin menținerea feroneriilor și ușilor închise și oprirea aparatelor consumatoare de energie.

    Totodată, Ministrul Energiei a subliniat că eficiența energetică reprezintă nu doar o măsură de economisire a costurilor, dar și o responsabilitate socială. 

    „Fiecare instituție publică, prin aplicarea acestor măsuri simple, dar eficiente, poate contribui la reducerea presiunii asupra sistemului energetic național”, subliniază Ministerul.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePutin vrea să reducă consumul de vodcă: Noi restricții pentru ruși
    Next Article Accident la Orhei: Un copil de patru ani, rănit și transportat la spital

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban: „Își bat joc de sistemul de justiție pentru a mă lovi politic”

    23 iunie 2026

    „Democrația Acasă” cere retragerea reformei pensiilor pentru militari și polițiști: „Riscăm un exod masiv de cadre”

    23 iunie 2026

    Moldova a plătit peste 23,4 milioane de euro în urma condamnărilor la CtEDO din ultimii 28 de ani

    23 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Noi restricții rutiere în Capitală: traficul pe Burebista, sistat în intervalul 21:00–07:00

    23 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Putin: Atacurile asupra rafinăriilor fac parte dintr-o strategie de destabilizare a Rusiei

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Capitalei cere stoparea reformei fiscale în forma actuală și compensarea pierderilor APL

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Raport Promo-LEX: partidele din Moldova devin tot mai puțin dependente de bani publici

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: programul prelungit, considerat esențial pentru dezvoltarea elevilor

    23 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.