Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SPPS primește terenuri în Drăsliceni pentru un centru de pregătire specială
    AUTORITĂȚI

    SPPS primește terenuri în Drăsliceni pentru un centru de pregătire specială

    13 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Serviciul Protecției și Pază de Stat, responsabil, în primul rând, de securitatea primelor persoane în stat, a obținut mai multe terenuri în comuna Drăsliceni, raionul Criuleni, la câțiva kilometri distanță de Chișinău.  

    Proiectul a fost prezentat la ședința executivului de Valerian Bobu, adjunctul șefului Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

    „Consemnăm, că terenurile respective au fost delimitate de către Primăria Drăsliceni și au fost înregistrate corespunzător”, a precizat Valerian Bobu.

    Amintim, la nivel declarativ și în acte, în proiectul APP se vorbește despre un „obiectiv de interes public”, nu și despre destinația exactă.

    Documentul prevede că solicitarea pentru transmiterea terenurilor vine din partea SPPS, instituție care, potrivit presei, își propune să construiască acolo un centru de pregătire specială.

    Astfel, la solicitarea SPPS, statul urmează să preia de la Primăria Drăcliceni trei terenuri cu o suprafață de peste 1,1 ha, 2 ha și 7,8 ha. Proiectul de hotărâre propus de APP prevede că aceste terenuri „sunt necesare pentru utilizarea în scopuri publice și anume pentru înființarea unui obiectiv de interes public”.

    Precizăm, proiectul a fost supus primelor consultări în luna august, iar la sfârșitul lunii octombrie a fost expusă și varianta finală. „Scopul proiectului este transmiterea, cu titlu gratuit, a terenurilor proprietate publică a UAT Drăsliceni”, se arată în actele oficiale.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleInvestigație PCCOCS: Administratorul unei firme imobiliare a evitat plata taxelor și a raportat venituri false
    Next Article Republica Moldova aprobă cultivarea cânepei industriale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nina Cereteu, adresare către drochieni: Drochia va continua să se dezvolte, iar Fracțiunea Partidului Nostru ne va reprezenta în Parlament la cel mai înalt nivel!

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.