Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Spînu explică de ce a cumpărat atât de mult gaz scump
    POLITICĂ

    Spînu explică de ce a cumpărat atât de mult gaz scump

    9 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Andrei Spînu a explicat de ce autoritățile au procurat și stocat volume mari de gaz scump, pe care Republica Moldova nu l-a terminat încă. Acesta face referire inclusiv la prognoza meteo.

    Invitat în studioul emisiunii Cutia Neagră de la TV8, Spînu a menționat că și în UE stocurile procurate pentru această iarnă nu au fost încă epuizate, transmite Știri.md cu referire la Realitatea.md.

    „Am avut o iarnă mai caldă decât erau așteptările. UE a pus obligațiuni de a stoca gaz. Dacă ne uităm la știrile care erau, le experți, ce spuneau în perioada de toamnă, că ne așteaptă o iarnă grea, friguroasă. În ianuarie se spunea că ne așteaptă februarie rece, o primăvară rece. Dacă ne uităm la stocurile din Uniunea Europeană, ele au rămas plin la 54%”, a declarat fostul ministru al Infrastructurii.

    Precizăm că, vineri, Eregocom anunța că a ajuns la înțelegere privind două contracte noi de furnizare a gazului, cu o companie din Grecia și alta „secreta”, numele căreia nu poate fi dezvăluit, din cauza prevederilor contractuale. Întreprinderea nu exclude că tarifele pentru consumatori vor scădea la toamnă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVeronica Dragalin neagă existența unui conflict între CNA și Procuratura Anticorupție
    Next Article PAS va dezvălui luni numele candidatului la alegerile din Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Polițist prins cerând bani pentru influențarea unui caz, reținut 72 de ore

    19 februarie 2026

    Fracțiunea PSRM pune condiții pentru susținerea bugetului capitalei

    19 februarie 2026

    Cernăuțeanu: Foști oficiali condamnați, inclusiv Pânzari și Constantinov, ar putea fi în Transnistria; Poliția urmează să îi localizeze

    19 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vot final pentru inițiativa Partidului Nostru: Plafonul de înregistrare ca plătitor TVA a fost majorat

    19 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prelungirea arestului preventiv pentru Vladimir Plahotniuc

    19 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin

    19 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Polițist prins cerând bani pentru influențarea unui caz, reținut 72 de ore

    19 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Fracțiunea PSRM pune condiții pentru susținerea bugetului capitalei

    19 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.