Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Șoșoacă își anunță candidatura la alegerile prezidențiale din România
    GEOPOLITICA

    Șoșoacă își anunță candidatura la alegerile prezidențiale din România

    12 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Diana Șoșoacă, senator și președinta partidului S.O.S. România, a făcut o declarație de amploare în legătură cu viitoarele alegeri prezidențiale din România.

    Ea a anunțat oficial că va candida la președinția țării, dorind să aducă o schimbare semnificativă în politica românească. Șoșoacă și-a exprimat convingerea că va reuși să obțină susținerea necesară și să aducă un suflu nou în conducerea statului.

    Șoșoacă a menționat că va depune dosarul de candidatură la Biroul Electoral Central (BEC), iar aceasta este o mișcare importantă pentru a asigura că România poate avea un lider care să reprezinte cu adevărat interesele cetățenilor, fără a fi influențat de structuri politice externe. Ea a subliniat faptul că este încrezătoare că nu vor exista obstacole juridice care să îi împiedice înregistrarea candidaturii, argumentând că toate acuzațiile aduse în trecut au fost respinse în instanță, iar legea nu ar trebui să intervină în dreptul său de a se prezenta.

    De asemenea, Șoșoacă a afirmat că, în cazul în care va întâmpina dificultăți în procesul de înregistrare a candidaturii, nu va ezita să lupte în instanțele internaționale pentru a-și apăra dreptul constituțional de a candida. Ea a explicat că va promova un mesaj al unității naționale și al întăririi democrației, punând accent pe valori precum transparența și respectarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor.

    Această candidatură vine într-un moment de înflorire a discursurilor politice alternative, iar Șoșoacă promită că va aduce o viziune curajoasă și neconvențională în fruntea țării, cu intenția de a adresa provocările majore cu care se confruntă România în prezent.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon despre alegerile parlamentare anticipate: Posibil în luna mai
    Next Article Renato Usatîi: PAS a rămas „orfan” înainte de alegeri – fără armata din presă și cu ONG-uri fără bani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tensiunile geopolitice împing în sus cotațiile Brent. ANRE anunță majorări

    2 martie 2026

    Omul de afaceri și fost senator rus Umar Djabrailov a murit într-un hotel din Moscova

    2 martie 2026

    Escaladare în Orientul Mijlociu: Explozii la Beirut și sirene la Ierusalim, zeci de victime raportate

    2 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Programul unic cu ore prelungite, promovat ca model la nivel național

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    NATO susține acțiunile SUA în Iran: „Europa se confruntă cu o amenințare serioasă”

    2 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Mamele au plâns la fel pe ambele maluri”: Mesajul Victoriei Furtună la 34 de ani de la războiul de pe Nistru

    2 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – adresare către ministrul Culturii: Se decide soarta a 800 de biserici: Moldova poate evita dezbinarea prin vocea comunităților

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Avocatul primarului din Durlești contestă arestul preventiv și cere o anchetă imparțială

    2 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.