Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SONDAJ: Dodon și Recean în dificultate. Aproape 60% dintre moldoveni îi evaluează negativ
    AUTORITĂȚI

    SONDAJ: Dodon și Recean în dificultate. Aproape 60% dintre moldoveni îi evaluează negativ

    6 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Compania de cercetări și consultanță politică Intellect Group a publicat rezultatele unui sondaj sociologic realizat între 30 august și 2 septembrie 2024, care reflectă percepțiile publice asupra principalilor lideri politici din Republica Moldova. Sondajul a fost efectuat pe un eșantion de 596 de persoane adulte cu drept de vot.

    Maia Sandu, actualul președinte al Republicii Moldova, polarizează puternic opinia publică, cu un procent semnificativ de 57,2% evaluări negative, în timp ce 28,6% dintre respondenți au o părere pozitivă despre activitatea sa.

    Dorin Recean și Igor Dodon se confruntă cu dificultăți similare în câștigarea sprijinului electoratului, având fiecare în jur de 60% percepții negative și niveluri scăzute de susținere pozitivă.

    O figură interesantă este Alexandru Stoianoglo, despre care aproape 25% dintre respondenți nu au putut oferi un răspuns clar, sugerând o posibilă lipsă de vizibilitate sau claritate politică.

    În ceea ce îi privește pe Ilan Șor și Renato Usatîi, aceștia au înregistrat un nivel ridicat de evaluări negative, respectiv 56,5% și 54,4%, reflectând o percepție polarizată în rândul electoratului.

    Vladimir Voronin și Vasile Tarlev demonstrează stabilitate, având niveluri moderate de sprijin din partea unui segment specific al populației, dar și un număr semnificativ de cetățeni care nu au o opinie clară despre ei.

    Marja de eroare a sondajului este de ±4,2 puncte procentuale.

    Aceste date sunt destinate să ofere o imagine de ansamblu asupra opiniei publice și a tendințelor actuale din țară.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu și Péter Szijjártó discută despre intensificarea cooperării economice între Moldova și Ungaria
    Next Article Igor Grosu răspunde declarațiilor lui Vasile Șoimaru: Nu interzicem culte sau biserici

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dosarul „Kuliok” avansează la CSJ: procesul continuă fără reluare, în pofida schimbării unui judecător

    6 mai 2026

    Guvernul propune reformarea sistemului de anchetă penală pentru investigarea mai rapidă a corupției și fraudelor

    6 mai 2026

    PSDE critică excluderea unui candidat la Orhei: „Semnal de alarmă pentru procesul electoral”

    6 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dosarul „Kuliok” avansează la CSJ: procesul continuă fără reluare, în pofida schimbării unui judecător

    6 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    R. Moldova participă la Forumul Internațional de Revizuire a Migrației de la New York

    6 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Osipov contestă arestul preventiv și susține că dosarul de contrabandă este „fabricat”

    6 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul propune reformarea sistemului de anchetă penală pentru investigarea mai rapidă a corupției și fraudelor

    6 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    PSDE critică excluderea unui candidat la Orhei: „Semnal de alarmă pentru procesul electoral”

    6 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.