Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Sondaj: Ce partide ar intra în noul Parlament dacă ar avea loc alegeri
    POLITICĂ

    Sondaj: Ce partide ar intra în noul Parlament dacă ar avea loc alegeri

    11 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cazul în care duminica viitoare ar avea loc alegerile parlamentare anticipate, în noul Legislativ ar accede trei formațiuni politice.

    Cel puțin așa arată datele unui sondaj realizat de compania sociologică iData, potrivit căruia PAS ar obține 49,4% din numărul total al respondenților.

    PAS este urmat de Blocul Comuniștilor și Socialiștilor, care ar acumula 29,6%, iar PDCM, condus de Ion Chicu, 5,6%.

    Astfel, PAS ar obține 59 de mandate de deputat, fiind urmat de BCS cu 35 de mandate și PDCM cu șapte mandate.

    Sondajul a fost realizat în perioada 31 august – 7 septembrie pe un eșantion de 1.021 de respondenți. Marja de eroare este de 3%.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGrădinița „Guguță” prinde viață nouă: Investiții majore și modernizări în Step-Soci
    Next Article Primarul Chișinăului, Ion Ceban, transmite un demers la Comisia de la Veneția și la Congresul Autorităților Locale Europene în legătură cu demisia șefilor de direcții educaționale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    Fiodor Gagauz, despre deschiderea unui birou al Adunării Populare a Găgăuziei în Parlamentul: „Astfel ar fi un mecanism de dialog permanent”

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 2,3 milioane de angajați britanici, reprezentați de sindicate, cer încetarea escaladării din Orientul Mijlociu

    7 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.