Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Soldații ucraineni aruncă în aer o clădire din Torețk pentru a opri avansul rus
    GEOPOLITICA

    Soldații ucraineni aruncă în aer o clădire din Torețk pentru a opri avansul rus

    30 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Soldații ucraineni au aruncat în aer un bloc din Torețk, regiunea Donețk, pe care rușii îl foloseau ca post avansat într-o zonă disputată a orașului. Ucrainenii au trimis o mică unitate cu două vehicule din care au ținut clădirea sub foc continuu, în vreme ce camarazii lor au montat explozivii la interior.

    Soldații Brigăzii Liut au luat cu asalt o clădire din Torețk și au aruncat-o în aer pentru a împiedica înaintarea trupelor ruse în oraș.

    Batalionul Enea, care face parte din brigada de asalt a Poliției Naționale a Ucrainei, a desfășurat o operațiune de capturare a unei clădiri importante din punct de vedere tactic într-o parte necontrolată a orașului, care era valoroasă pentru unitățile avansate ale armatei ruse, scrie publicația ucraineană Militarnyi.

    Soldații s-au deplasat cu două vehicule blindate și au pătruns în clădirea cu cinci etaje, luând-o cu asalt și punând explozivi. Apoi s-au retras în siguranță la mașini și au detonat încărcăturile explozive montate la mai multe ibtrări.

    Clădirea, care este situată în centrul orașului Torețk, unde se află o structură urbană densă, de-a lungul căreia au loc lupte urbane grele, a colapsat, după cum se vede în imaginile postate pe rețelele sociale.

    Publicația citată mai menționează că soldații unităților speciale ale Poliției Naționale controlează un blocul care se află la 200-300 de metri de clădirea cu cinci etaje distrusă, atât de aproape se dau luptele.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleȘTIRI DE ULTMA ORĂ// Reprezentantul lui Vasile Tarlev reținut fără motiv clar
    Next Article Vasile Tarlev critică ratingul Moldovei: „Suntem în urma țărilor aflate în criză majoră”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cel puțin 35 de persoane, reținute în centrul Moscovei în timpul apelului partidului „Yabloko”

    17 august 2026

    WSJ: Iranul ar pregăti în secret extinderea conflictului cu SUA și Israelul

    17 august 2026

    Coreea de Sud propune negocieri de pace cu Phenianul pentru încheierea definitivă a conflictului

    17 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Natalia Ixari acuză Moldova 1 de lipsă de echidistanță în cazul accidentului lui Ceban

    17 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PNM acuză PAS că îl presează pe primarul din Chiperceni să demisioneze

    17 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună avertizează asupra riscurilor pentru economia Moldovei: „Investitorul votează cu banii”

    17 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Cel puțin 35 de persoane, reținute în centrul Moscovei în timpul apelului partidului „Yabloko”

    17 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Lipsa motorinei în sudul țării îl îngrijorează pe Gaidarji. Președintele Adunării Populare cere intervenția Guvernului

    17 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.