Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Socialiștii contestă la Curtea Constituțională reforma universităților
    POLITICĂ

    Socialiștii contestă la Curtea Constituțională reforma universităților

    12 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Partidul Socialiștilor din Republica Moldova contestă la Curtea Constituțională decizia cu privire la reorganizarea prin absorbție a mai multor instituții ale învățământului superior.

    „Această reformă este lipsită de transparență. Orice reformă trebuie să aducă la beneficii. Noi considerăm că această reformă dăunează activității acestor instituții. Ne-am adresat la CC pentru anularea acestei reforme”, a declarat Vlad Bătrîncea, transmite Replica Media.

    Reamintim că luni, 27 iunie, Ministerul Educației a prezentat publicului spre discuție noul său concept de reformare a învățământului superior.

    Potrivit deciziei autorităților, Universitatea de Stat din Moldova va absorbi Academia de Administrare Publică, Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport și câteva institute de cercetări.

    Universitatea Agrară și alte trei institute vor trece în gestiunea Universității Tehnice, iar Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” ar urma să preia administrarea Universității de Stat din Tiraspol și a Universității de Stat „Grigorii Țamblac” din Taraclia.

    Totodată, Academia de Studii Economice va integra Institutul Național de Cercetări Economice.

    Astăzi, 1 iulie, Ministrul Educației și Cercetării, Anatolie Topală, a venit cu explicații privind modernizarea universităților din Republica Moldova, proiect ce presupune comasarea mai multor instituții superioare de învățământ.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn deputat a fost implicat în accident chiar în inima Capitalei
    Next Article Rusia: Decizia de a impune restricții pentru produsele moldovenești nu are „context politic”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina restricționează importurile de motorină din India: temeri legate de petrol rusesc

    16 septembrie 2025

    Victorie la Curtea de Apel. Irina Vlah: CEC nu avea dreptul să închidă ochii la încălcările lui Dorin Recean 

    16 septembrie 2025

    Ulianovschi respinge acuzațiile de finanțare ilegală: „Este un fals absolut”

    16 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ucraina restricționează importurile de motorină din India: temeri legate de petrol rusesc

    16 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Victorie la Curtea de Apel. Irina Vlah: CEC nu avea dreptul să închidă ochii la încălcările lui Dorin Recean 

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Război cibernetic și manipulare online – explicația oficială a anulării alegerilor din România

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Muravschi laudă Alianța „MOLDOVENII”: unicul partid cu propuneri clare pentru fiecare sector

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul ALTERNATIVA: Integrarea europeană trebuie să devină proiect de țară, nu armă electorală

    16 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.