Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Serghei Surovikin, eliminat de la conducerea forțelor aerospațiale ruse
    GEOPOLITICA

    Serghei Surovikin, eliminat de la conducerea forțelor aerospațiale ruse

    21 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia l-a numit oficial pe general colonelul Viktor Afzalov comandant-şef al Forţelor Aerospaţiale, în locul lui Serghei Surovikin, supranumit și „Generalul Armaghedon”, acesta din urmă demis după rebeliunea armată din luna iunie a Grupului Wagner, condusă de defunctul Evgheni Prigojin.

    Potrivit agenţiilor oficiale TASS şi RIA Novosti, numirea a fost oficializată cu o zi înainte, deşi Afzalov era deja comandant-şef interimar al Forţelor Aerospaţiale încă din luna august.

    Afzalov s-a născut pe 9 iunie 1968, a absolvit Şcoala Militară Superioară de Radioelectronică de Apărare Aeriană Puşkin (1989), Universitatea Militară de Apărare Aeriană (2000) şi Academia Militară a Statului Major General al Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse (2010).

    În iulie 2017, a fost numit comandant al Forţelor Aeriene şi Armatei de Apărare Aeriană a Districtului Militar de Est, iar în august 2018, şeful cartierului general al Forţelor Aerospaţiale Ruse.

    Generalul Serghei Surovikin a dispărut din prim-plan după o scurtă revoltă a mercenarilor Wagner împotriva conducerii armate în iunie. În timpul revoltei din 23-24 iunie, Surovikin, care a comandat, la un moment dat, efortul general de război al Rusiei în Ucraina, a apărut într-un clip video, arătând inconfortabil şi fără însemnele militare, îndemnându-l pe liderul mercenarilor Wagner, Evgheni Prigojin, să se retragă.

    De la revoltă, care a fost încheiată prin negocieri şi un acord, presa din Rusia şi străinătate a relatat că Surovikin a fost investigat pentru posibilă complicitate la revoltă şi ţinut în arest la domiciliu. Relatările nu au fost confirmate oficial.

    Prigojin a murit în august într-un accident de avion ale cărui circumstanţe nu au fost nici până în prezent elucidate.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDurlești are nevoie de o echipă puternică în fruntea primăriei. Ion Ceban: Venim cu candidatul Mihai Onofrei, din partea MAN, pentru a face schimbări majore
    Next Article Cel mai bun, dintre cei mai buni. Ion Ceban a prezentat candidatul MAN, la funcția de primar de Ghidighici

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul European susține majorarea cu 12% a fondurilor pentru statele candidate, inclusiv Republica Moldova

    5 mai 2026

    Doi fizicieni condamnați la 12 ani și jumătate pentru trădare de stat în Rusia

    5 mai 2026

    UE și Armenia au semnat un parteneriat de conectivitate la Erevan

    5 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Parlamentul European susține majorarea cu 12% a fondurilor pentru statele candidate, inclusiv Republica Moldova

    5 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Pruteanu: autoritățile ar ascunde o problemă gravă de mediu la Băcioi

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Doi fizicieni condamnați la 12 ani și jumătate pentru trădare de stat în Rusia

    5 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    „Oamenii nu trăiesc mai bine”: Furtună contestă datele privind veniturile

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE și Armenia au semnat un parteneriat de conectivitate la Erevan

    5 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.