Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Serbia și Franța au ajuns la acorduri pentru achiziționarea de avioane Rafale
    GEOPOLITICA

    Serbia și Franța au ajuns la acorduri pentru achiziționarea de avioane Rafale

    9 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele sârb Aleksandar Vucic, aflat în vizită la Paris a declarat că a ajuns la acorduri concrete cu omologul său Emmanuel Macron și că un contract pentru 12 avioane Rafale va fi semnat în următoarele două luni, în prezența președintelui francez.

    Achiziționarea de avioane franceze ar îndepărta Serbia de furnizorul ei tradițional de arme, Rusia și ar putea tensiona relațiie cu Moscova. Serbia, candidată la aderarea la Uniunea Europeană are una dintre cele mai mari armate din Balcani, care se bazează încă pe modelele sovietice de avioane și elicoptere. Armata sârbă mai are în dotare tancuri și rachete rusești, dar și rachete și drone de luptă din China.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSecretarul general adjunct al Consiliului Europei întreprinde o vizită de două zile în Republica Moldova
    Next Article Mihail Popșoi la Berlin: Dialog constructiv cu liderii politici germani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    Exerciții de forță nucleară în Belarus: antrenamente cu echipamente livrate de Rusia

    21 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică noul acord cu FMI: „Moldova intră într-un regim de monitorizare externă permanentă a politicii economice”

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Președintele Cehiei avertizează: Europa trebuie să se pregătească rapid pentru apărare, pacea nu mai este garantată

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Protest în Parlament: opoziția acuză PAS de „cenzură” și blocarea microfonului în timpul ședinței legislative

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.