Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Senator american: „Putin trebuie tratat ca un criminal de război pentru atacurile asupra civililor”
    GEOPOLITICA

    Senator american: „Putin trebuie tratat ca un criminal de război pentru atacurile asupra civililor”

    30 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Senatorul american Roger Wicker, președintele Comisiei senatoriale pentru servicii armate, a declarat că Vladimir Putin ar trebui tratat ca un criminal de război, acuzându-l de atacuri deliberate asupra civililor și de încălcarea repetată a promisiunilor de pace. Declarațiile au fost făcute în plenul Senatului și preluate de Kyiv Post.

    Wicker, republican din Mississippi și veteran al Forțelor Aeriene, a condamnat acțiunile liderului de la Kremlin în Ucraina, amintind atacul din 14 aprilie, de Duminica Floriilor, în care peste 30 de civili, inclusiv copii, au fost uciși de bombardamentele rusești.

    „Putin mimează dorința de pace, dar continuă să atace civili. Este o crimă de război clară”, a declarat senatorul. El a adăugat că „dacă Vladimir Putin ar opri agresiunea, războiul s-ar termina imediat. Dar dacă Ucraina ar depune armele, n-ar mai exista ca stat”.

    Wicker a criticat refuzul lui Putin de a accepta o încetare a focului de 30 de zile, propusă de Kiev, și a salutat inițiativele administrației Trump în direcția păcii. Senatorul a subliniat că „senatul este pregătit să-l susțină pe Trump în confruntarea cu regimul de la Kremlin, pe o bază bipartizană”.

    În încheiere, Wicker a menționat sprijinul pentru noul proiect de lege din 2025 privind sancționarea Rusiei, susținut de 50 de senatori (republicani și democrați), care vizează impunerea de sancțiuni dure împotriva celor care susțin agresiunea rusă în Ucraina.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLiberalizarea vizelor, piatra de temelie a parcursului european al Moldovei
    Next Article Putin și Lukașenko la Volgograd: „Împărtășim aceeași idee despre o singură patrie”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    A fost anunțată data negocierilor dintre Rusia și Ucraina

    22 iulie 2025

    Rusia și Ucraina revin la masa negocierilor la Istanbul

    21 iulie 2025

    Cehia introduce pedeapsa cu închisoare pentru propaganda comunismului

    18 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Identitățile deținute de Plahotniuc și Țuțu: IGP publică lista de documente

    24 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon pierde la CSJ procesul cu ANI privind averea nejustificată

    24 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu a avut o întrevedere cu Prim-ministrul Regatului Unit

    24 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Vladimir Plahotniuc, plasat în arest pentru 40 de zile

    23 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” a acționat CEC în judecată: refuzul de înregistrare a fost calificat drept ilegal și motivat politic

    23 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.