Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Liban: Șeful armatei devine președinte al țării
    GEOPOLITICA

    Liban: Șeful armatei devine președinte al țării

    9 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul libanez l-a ales pe șeful armatei, Joseph Aoun, pentru a deveni următorul președinte al țării, punând astfel capăt unui impas politic de aproape doi ani. Aoun, susținut de Statele Unite și Arabia Saudită, a fost ales după numeroase încercări eșuate de a desemna un succesor pentru fostul președinte Michel Aoun, care a părăsit funcția în octombrie 2022. Deși Joseph Aoun nu are legături de rudenie cu fostul președinte, ambii poartă același nume de familie, iar Michel Aoun a fost susținut de Hezbollah.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Alegerea lui Joseph Aoun survine după o serie de evenimente geopolitice care au accelerat procesul de desemnare a unui președinte. Acordul de încetare a focului intermediat de SUA, care a pus capăt războiului dintre Hezbollah și Israel în noiembrie anul trecut, a avut un impact semnificativ asupra situației politice din Liban. De asemenea, situația regională s-a schimbat, cu lovituri grele primite de Hezbollah din partea Israelului și evoluții în Siria, care au afectat stabilitatea regiunii.

    Joseph Aoun, care este un aliat al Washingtonului și Riyadului, va trebui să se ocupe de implementarea acordului de încetare a focului și să supravegheze retragerea forțelor israeliene din sudul Libanului, o zonă adânc marcată de influența Hezbollah. Președinția Libanului este de obicei rezervată unui creștin maronit, conform sistemului de împărțire confesională al țării.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVizită oficială: Ministrul afacerilor externe al Finlandei în Republica Moldova
    Next Article Ion Ceban: „Primăria Chișinău continuă să susțină dezvoltarea localității Vadul lui Vodă”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fostul premier al Georgiei, Irakli Garibașvili, condamnat la cinci ani de închisoare

    13 ianuarie 2026

    Guvernul iranian a declarat trei zile de doliu național

    12 ianuarie 2026

    Franţa şi Germania acuză SUA că se îndepărtează de aliaţi şi distrug ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban: oamenii de cultură trebuie apreciați și promovați acasă

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tiraspolul ar putea prelungi starea de urgență în economie

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    PSRM cere demisia Maiei Sandu și acuză amenințări la adresa statalității Republicii Moldova

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Letoniei în Republica Moldova

    13 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul Serghei Ivanov, Partidul Nostru: Autoritățile aplică duble standarde față de agricultori, dar producătorul autohton trebuie să fie prioritar!

    13 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.