Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Șefa adjunctă a Direcţiei Generale Control a SFS, reținută de CNA
    AUTORITĂȚI

    Șefa adjunctă a Direcţiei Generale Control a SFS, reținută de CNA

    4 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ofițerii CNA și procurorii municipiului Bălți au reținut-o în această după-amiază pe șefa adjunctă a Direcției Generale Control (DGC) din cadrul Serviciului Fiscal de Stat, după recepționarea unui denunț. Funcționara urmează să fie audiată și plasată în izolator pentru 72 de ore.

    Potrivit denunțului, angajata SFS ar fi vizată în două episoade de acceptare de mită de la o subalternă în schimbul stabilirii sporului salarial lunar la valoarea maximă stabilită de lege. Astfel, prin intermediul unui mijlocitor, dar și personal, aceasta ar fi acceptat și primit 1.000 de lei într-un episod și încă 6.000 de lei într-un alt episod.

    În prezent, acțiunile de urmărire penală în dosarul în care este vizată șefa adjunctă a DGC a SFS se desfășoară sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Bălți.

    Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) au efectuat zeci de percheziții în nordul țării în cadrul unor dosare pornite pe fapte de corupție, în care sunt cercetate acțiunile ilegale ale unor angajați ai Serviciului Fiscal de Stat.

    Potrivit CNA, începând cu anul 2023 și până acum, angajații Direcțiilor Deservire Fiscală (DDF) Șoldănești, Fălești, Bălți, Soroca și Florești ar fi pretins și primit bani de la diverși contribuabili, pentru tăinuirea încălcărilor fiscale, inclusiv acceptarea restituirii de TVA contrar normelor prestabilite.

    La scurt timp, reprezentanții SFS au venit cu un comentariu în acest sens.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleStart Programului estival pentru copii „Provocarea verii”
    Next Article Un grup de aleși locali din Franța a efectuat o vizită de lucru în orașul Ungheni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Municipalitatea extinde spațiile de parcare. 27 de locuri noi, amenajate în sectorul Buiucani

    13 august 2026

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    Valentin Cebotari critică starea Gării Revaca: „Mai bine nu făceau asemenea promisiuni”

    12 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ungaria ridică un prag pe Dunăre pentru a evita oprirea centralei nucleare de la Paks

    13 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Municipalitatea extinde spațiile de parcare. 27 de locuri noi, amenajate în sectorul Buiucani

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski cere SUA 10% din stocurile Patriot: „Vom distruge toate rachetele balistice ale rușilor”

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Ministra Finanțelor susține că Anastasia Taburceanu putea restitui legal banii încasați de la Moldatsa

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Schimb de replici între Comrat și Chișinău: Gaidarji respinge afirmațiile lui Buzu despre blocarea reformei

    13 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.