Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ședința Cabinetului de miniștri se va desfășura la Bălți
    AUTORITĂȚI

    Ședința Cabinetului de miniștri se va desfășura la Bălți

    5 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Contractul de asigurare între proprietarul vehiculului și asigurătorul de răspundere civilă auto va putea fi încheiat și în format electronic, fără utilizarea semnăturii electronice. Contractul va fi considerat semnat atunci când proprietarul va achita prima de asigurare. Executivul a aprobat, astăzi, un șir de modificări la Legea cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule, Codul contravențional al Republicii Moldova și Legea cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului.

    Modificările la Codul contravențional se referă la majorarea amenzii contravenționale aplicate pentru conducerea autovehiculului fără deținerea poliței de asigurare obligatorie RCA pe suport hârtie sau în format electronic ori în lipsa datelor din sistemul informațional unic aferent asigurării obligatorii de răspundere civilă auto. Amenda va constitui de la 30 la 60 unități convenționale.

    Totodată, modificările la Legea cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului prevăd omiterea aplicării măsurilor de precauție privind clienții care solicită eliberarea poliței de asigurare obligatorie RCA pentru prejudicii produse de autovehicule.

    Proiectul a fost examinat de către Parlament în prima lectură și urmează a fi supus examinării în lectura a doua.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAmbasadorul României: Vom continua să fim alături de R. Moldova
    Next Article NATO va lansa astăzi procesul de aderare a Suediei şi Finlandei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN propune reguli noi pentru mașinile abandonate de pe domeniul public

    10 iunie 2026

    Parlamentul propune o nouă lege a mass-mediei: proprietarii și finanțarea instituțiilor media vor fi făcute publice

    10 iunie 2026

    Aproape 400 de unități de transport au fost cumpărate pentru Chișinău în ultimii ani, susține Primăria

    10 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Amnesty International: Israelul ar comite crime împotriva umanității prin evacuări forțate în Cisiordania

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean: primăriile trebuie să aibă pârghii reale pentru a elimina mașinile abandonate

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Demisia lui Nicolae Ormanji din fruntea Adunării Populare a Găgăuziei, blocată din lipsă de cvorum

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Autoritățile sanitare, îndemnate să examineze un posibil vaccin anticancer dezvoltat la Sankt Petersburg

    10 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN propune reguli noi pentru mașinile abandonate de pe domeniul public

    10 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.