Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Schimbări în Guvern: Mihai Lupașcu demisionează din funcția de secretar de stat al MDED
    AUTORITĂȚI

    Schimbări în Guvern: Mihai Lupașcu demisionează din funcția de secretar de stat al MDED

    13 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mihai Lupașcu a demisionat din funcția de secretar de stat al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării.

    Hotărârea privind eliberarea din funcție a fost aprobată în cadrul ședinței de azi, 13 martie, a Guvernului, iar potrivit autoritățiților, Mihai Lupașcu a activat în calitate de secretar de stat al MDED din aprilie 2023, fiind responsabil de domeniul digitalizării.

    Potrivit ministrului Dumitru Alaiba, Lupașcu ar urma să preia fotoliul de director al Agenției Naționale pentru Securitate Cibernetică.

    Totodată, prin decizia Guvernului, Cătălina Plinschi a fost numită în funcția de secretar de stat al MDED. 

    „Cătălina Plinschi este licențiată în științe ale educației, domeniul de formare profesională Educație, absolvind Universitatea de Stat din Moldova, după care a studiat Drept Economic European la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași. A urmat mai multe programe de formare profesională în Inovație și Antreprenoriat la universități precum Stanford și Harvard, având și schimburi de experiență în mai multe țări din Europa”, a declarat Dumitru Alaiba, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării.

    Din iunie 2023, Cătălina Plinschi a activat în calitate de consilieră pe domeniul transformării digitale la MDED.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCurtea de Conturi dezvăluie erori în situația financiară a Ministerului Muncii
    Next Article Scandalul buletinelor de vot pentru alegerile din Rusia: Tipărite în Transnistria și controverse în Republica Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Maia Sandu cere primăriilor să finalizeze amalgamarea voluntară până la sfârșitul lunii august

    31 iulie 2026

    Irina Vlah îi cere lui Alexei Buzu să pună pe pauză reforma administrației publice locale: Opriți distrugerea satelor!

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.