Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusii anunta retragerea dintr-un nou oras ucrainean
    GEOPOLITICA

    Rusii anunta retragerea dintr-un nou oras ucrainean

    13 noiembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Autoritățile rusești de ocupație au anunțat că se pregătesc să părăsească orașul Nova Kahovka, locul unui baraj-cheie pe fluviul Nipru, o decizie luată la câteva zile după ce au cedat controlul orașului Herson forțelor ucrainene, relatează dpa.

    Pavel Filipciuk, șeful administrației de ocupație, a declarat într-un discurs că oamenii din serviciul său și locuitorii orașului se vor retrage într-un loc sigur, potrivit agenției de știri TASS.

    Oamenii dintr-un perimetru de 15 kilometri ar trebui să fie pregătiți să părăsească orașul, a anunțat acesta. El a spus că există preocupări că barajul ar putea fi avariat de rachete, ceea ce ar putea duce la inundații. Ucraina și Rusia s-au acuzat una pe alta că plănuiesc un astfel de deznodământ.

    Filipciuk a adăugat că oamenii trebuie să fie pregătiți să se îndrepte spre regiunea rusească Krasnodar, unde vor fi adăpostiți în imobile încălzite, vor primi mese regulate și un ajutor financiar de 100.000 de ruble (1.650 de dolari). Ucraina susține că aceasta este o stratagemă pentru a-i convinge pe oameni să iasă din țară.

    Există informații că forțele ucrainene au avansat până la comunități apropiate de barajul de Nova Kahovka, mai notează dpa.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL // Falsul patriotism – ultima linie de apărare PAS
    Next Article Contul de Telegram al șefului IGP spart

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Trump anunță discuții directe între liderii Israelului și Libanului, primele după mai bine de trei decenii

    16 aprilie 2026

    Ucraina: Percheziții de amploare în dosarul „Midas”, care vizează oficiali de rang înalt și rețele de influență

    16 aprilie 2026

    Oficial rus: Moscova va „proteja pacea pe Nistru”, indiferent de relația Republicii Moldova cu CSI

    16 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Igor Grosu: formatul „5+2” este depășit, Chișinăul cere un nou cadru de negocieri pentru Transnistria

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația lui Recep Tayyip Erdoğan

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    BNM înăsprește regulile pentru credite: termen limitat și plafon de îndatorare de 40%

    16 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump anunță discuții directe între liderii Israelului și Libanului, primele după mai bine de trei decenii

    16 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Discuții tensionate la formatul 1+1: Chișinăul propune fond de convergență, Tiraspolul acuză presiuni fiscale

    16 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.