Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia și SUA vor purta noi negocieri săptămâna viitoare
    GEOPOLITICA

    Rusia și SUA vor purta noi negocieri săptămâna viitoare

    7 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În săptămâna viitoare, Rusia și Statele Unite vor relua negocierile, conform unei declarații făcute de emisarul economic al Kremlinului, Kiril Dmitriev. Aceste discuții sunt considerate esențiale pentru continuarea dialogului între cele două națiuni, în contextul conflictului din Ucraina și al relațiilor internaționale în continuă schimbare.

    Dmitriev a menționat la postul public de televiziune Rossiya 1 că, deși relațiile dintre cele două țări au fost marcate de tensiuni, există acum o „dinamică pozitivă” și un început de „dialog respectuos”. El a subliniat faptul că, în ciuda provocărilor, Rusia a rezistat în fața eforturilor Administrației Biden de a obține o „înfrângere strategică” pentru Kremlin. Acesta a menționat că „gheața a fost spartă” și există „o speranță fragilă că dialogul va fi restabilit”.

    În paralel, Dmitriev a semnalat presiunile informaționale cu care se confruntă administrația SUA, menționând tentativele de dezinformare ce vizează procesul de restabilire a relațiilor dintre Moscova și Washington. De asemenea, acesta a comentat asupra atacurilor recente din Ucraina și reacțiile internaționale privind acestea.

    Un alt punct de discuție a fost abordat de Marco Rubio, secretarul de stat al SUA, care a subliniat că Administrația Trump va fi atentă în ce privește intențiile reale ale Rusiei de a negocia o pace durabilă. Rubio a avertizat că președintele Trump nu va accepta „tactici de tragere de timp” și că nu va tolera o prelungire a negocierilor fără rezultate concrete.

    În ceea ce privește pozițiile Moscovei, viceministrul rus de externe, Serghei Riabkov, a subliniat că propunerile SUA pentru rezolvarea conflictului nu abordează „cauzele profunde” ale acestuia, pe care Rusia le consideră fundamentale pentru o soluționare durabilă. Acesta a reamintit că Rusia cere recunoașterea anexării teritoriilor ocupate în Ucraina, excluderea aderării Ucrainei la NATO și reformarea arhitecturii de securitate europeană.

    Negocierile din săptămâna viitoare vor reprezenta o nouă oportunitate pentru cele două părți de a discuta despre soluții, în contextul unei situații geopolitice tot mai tensionate.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBlocul „Victorie” consideră cererea de arestare a Svetlanei Popan ilegală
    Next Article Estonia acuză Ungaria că susține Rusia și solicită suspendarea dreptului de vot în UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alegeri parlamentare anticipate în Serbia: Vucic anunță posibile date înainte de finalul lui 2026

    3 aprilie 2026

    Dezvăluire explozivă: relația unui ministru italian ajunge sub lupa opoziției

    3 aprilie 2026

    UE avertizează asupra unei crize energetice de durată și ia în calcul măsuri de urgență

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dodon la Tbilisi: discuții cu puterea și opoziția georgiană despre cooperare și relații parlamentare

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri parlamentare anticipate în Serbia: Vucic anunță posibile date înainte de finalul lui 2026

    3 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Intervenții pe drumurile din Capitală: Primăria anunță mobilizare totală în teren

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu a discutat cu senatorul american Jack Reed despre securitate și integrarea europeană

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Dezvăluire explozivă: relația unui ministru italian ajunge sub lupa opoziției

    3 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.