Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia și SUA: Posibil dialog diplomatic în urma declarațiilor lui Trump
    GEOPOLITICA

    Rusia și SUA: Posibil dialog diplomatic în urma declarațiilor lui Trump

    12 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia a lăsat de înțeles marți, prin purtătorul său de cuvânt, Maria Zaharova, că se pot aștepta contacte cu oficialii din Statele Unite în zilele următoare.

    Aceasta a subliniat că o serie de discuții între reprezentanții celor două mari puteri ar putea avea loc în contextul evoluțiilor recente din războiul din Ucraina și al interesului comun de a detensiona relațiile internaționale. Deschiderea Moscovei către dialog a venit într-un moment în care fostul președinte american, Donald Trump, a declarat că ar dori să poarte discuții directe cu Vladimir Putin, fiind de părere că o întâlnire ar putea contribui la reducerea tensiunilor din Europa de Est.

    În acest context, Trump a propus o inițiativă de încetare a focului în Ucraina, menționând că acest demers ar putea fi susținut atât de partea americană, cât și de liderul rus. De asemenea, Trump a adăugat că ar putea organiza o întâlnire cu președintele ucrainean Volodymyr Zelenski, pentru a discuta despre pașii de pace care ar putea fi făcuți între cele două națiuni implicate în conflict. Acest schimb de declarații și intenții subliniază complexitatea relațiilor dintre Rusia și Statele Unite și nevoia de a găsi soluții diplomatică pentru rezolvarea conflictului, într-o perioadă în care tensiunile internaționale sunt extrem de ridicate.

    Maria Zaharova a reafirmat că Rusia este pregătită să participe la orice discuții care vizează consolidarea stabilității globale, subliniind în același timp că este esențial ca orice astfel de dialog să fie bazat pe respect reciproc și pe interesele strategice ale ambelor țări.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSEPA va facilita comerțul și va sprijini economia moldovenească, susține Anca Dragu
    Next Article Renato Usatîi: Așteptăm adevărul despre implicarea unui ofițer al serviciilor speciale străine în omorul din sectorul Rîșcani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelenski a promulgat legea privind menținerea taxei militare majorate în Ucraina

    14 aprilie 2026

    Slovenia ia în calcul un referendum privind ieșirea din NATO, pe fondul dezbaterilor privind politica externă

    14 aprilie 2026

    Premierul interimar al Bulgariei promite alegeri „protejate” pe fondul acuzațiilor de corupție și manipulare

    13 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Vasile Costiuc a discutat cu reprezentantul Ambasadei SUA despre parteneriatul strategic și situația politică din R. Moldova

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    AIPA intră în reorganizare pentru alinierea la standardele UE și gestionarea fondurilor europene

    14 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski a promulgat legea privind menținerea taxei militare majorate în Ucraina

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Centrul Chișinăului, afectat de restricții de circulație pe 15 aprilie

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună propune măsuri radicale pentru combaterea mitei și a lipsei de transparență în deciziile publice

    14 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.