Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia raportează interceptarea a peste 25 de drone ucrainene în regiunile Moscova, Kursk și Tula
    GEOPOLITICA

    Rusia raportează interceptarea a peste 25 de drone ucrainene în regiunile Moscova, Kursk și Tula

    12 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oficialii ruși din regiunile Moscova, Kursk, Tula, Voronej, Belgorod și Nijni Novgorod au raportat atacuri cu drone peste noapte, susținând că cel puțin 25 de vehicule aeriene ucrainene ar fi fost interceptate.

    Totuși, rușii au recunoscut că s-au produs explozii la instalațiile petroliere din orașul Oriol (aproape de granița cu Ucraina), dar și la rafinăria Lukoil din Nijni Novgorod, oraș aflat pe Volga, la circa 400 de km est de Moscova și la peste 1.000 de km de granița cu Ucraina, scrie Biziday.

    Șapte așezări din regiunea rusă Belgorod, la NE de Ucraina, au rămas fără electricitate, după ce o dronă ucraineană pare a fi lovit instalații critice. De asemenea, guvernatorul regiunii Kursk (la est de Ucraina) a declarat că șase drone au fost doborâte peste noapte în regiunea sa, eventuale pagube fiind în curs de verificare.

    Potrivit primarului Moscovei, o dronă care zbura spre capitala rusă a fost interceptată, iar altele drone au căzut în regiunile Tula și Voronej.

    Ucraina a lansat în ultimele luni o serie de atacuri cu drone asupra rafinăriilor și instalațiilor energetice rusești, dintre care unele au avut succes și au cauzat daune și opriri semnificative.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn nou actor politic apare pe scena Republicii Moldova: Ce promisiuni aduce Partidul „Moldova Liberă și Suverană”?
    Next Article Maia Sandu propune crearea instanțelor anticorupție: Detalii despre proiectul de lege și obiectivele acestuia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    J.D. Vance: Disputele teritoriale dintre Rusia și Ucraina sunt „de amploare redusă” în contextul pierderilor umane

    8 aprilie 2026

    Oficial ucrainean: Rusia ar analiza crearea unei „zone-tampon” la granița cu Transnistria

    8 aprilie 2026

    Rusia introduce lecții „despre valori” și în grădinițe din toamna acestui an

    8 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Republica Moldova și Irlanda au semnat un acord privind recunoașterea permiselor de conducere

    8 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    J.D. Vance: Disputele teritoriale dintre Rusia și Ucraina sunt „de amploare redusă” în contextul pierderilor umane

    8 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Oficial ucrainean: Rusia ar analiza crearea unei „zone-tampon” la granița cu Transnistria

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Marina Tauber denunță un „abuz judiciar” la Curtea de Apel: „Comanda politică este deasupra legii”

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Autoritățile lansează reformă amplă: bani pentru primăriile care se comasează

    8 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.