Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia ocolește cu succes sancțiunile: aproape toate exporturile de petrol au mers în China şi India
    GEOPOLITICA

    Rusia ocolește cu succes sancțiunile: aproape toate exporturile de petrol au mers în China şi India

    28 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Aproape toate exporturile de petrol ale Rusiei din acest an au fost expediate în China şi India, a declarat miercuri viceprim-ministrul Alexander Novak, după ce Moscova a răspuns la sancţiunile economice occidentale redirecţionând rapid livrările în afara Europei, transmite Reuters, conform news.ro.

    Rusia a ocolit cu succes sancţiunile asupra petrolului său şi a reorientat livrările spre Europa către China şi India, care împreună au reprezentat aproximativ 90% din exporturile sale de ţiţei, a declarat Novak, care este responsabil de sectorul energetic al ţării, pentru televiziunea de stat Rossiya-24.

    El a spus că Rusia începuse deja să creeze legături cu ţările din Asia-Pacific înainte ca Occidentul să introducă sancţiuni împotriva Moscovei ,după declanşarea conflictului din Ucraina în februarie 2022.

    ”În ceea ce priveşte acele restricţii şi embargouri asupra livrărilor către Europa şi SUA care au fost introduse… acest lucru nu a făcut decât să accelereze procesul de reorientare a fluxurilor noastre de energie”, a spus Novak.

    El a spus că ponderea Europei în exporturile de ţiţei ale Rusiei a scăzut la doar aproximativ 4-5%, de la aproximativ 40-45%.

    ”Principalii parteneri în situaţia actuală sunt China, a cărei pondere a crescut la aproximativ 45-50% şi, desigur, India… Anterior, practic nu existau livrări către India; în doi ani, ponderea totală a livrărilor în India a ajuns la 40%”, a spus Novak.

    Vorbind despre grupul OPEC+, al producătorilor principali de petrol, Novak a spus că Rusia îşi respectă obligaţiile privind reducerile de aprovizionare şi anticipează preţul petrolului Brent la 80-85 dolari pe baril anul viitor, în linii mari la nivelurile actuale.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSuedia primește susținere în drumul spre NATO: Aprobarea turcă și așteptarea votului final
    Next Article O navă sub pavilion panamez a lovit o mină în Marea Neagră: Nava a deviat de la curs şi a pierdut controlul

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fidesz, partidul lui Viktor Orban, spune că este pregătit să colaboreze cu noul guvern al Ungariei

    28 august 2026

    Nicușor Dan: România este pregătită să-și asume mai multe responsabilități în cadrul NATO

    28 august 2026

    Președintele Iranului se va întâlni cu Vladimir Putin la summitul OCS din Kârgâzstan

    28 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Doi membri ai Partidului „Șor”, acuzați că au acceptat și dirijat milioane de lei pentru finanțarea formațiunii

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Șefii noilor Agenții Teritoriale pentru Educație riscă să fie numiți politic

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}