Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia nu recunoaște că rachetele sale au traversat R. Moldova
    GEOPOLITICA

    Rusia nu recunoaște că rachetele sale au traversat R. Moldova

    18 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia nu recunoaște că trei rachete rusești au traversat Republica Moldova pe 10 octombrie, deși încălcarea spațiului aerian a fost confirmată de Ucraina și România, susține ministrul moldovean al apărării, Anatolie Nosatîi.

    Oficialul a spus, într-o emisiune la Radio Moldova, că, în loc să recunoască survolarea, partea rusă „ia o poziție de apărare” și solicită detalii Chișinăului.

    „În condiții normale, în caz de încălcare a spațiului aerian, forțele de apărare antiaeriană trec într-o stare de luptă și se întreprind măsuri de interceptare a țintelor zburătoare, cum ar fi rachete sau avioane care încalcă spațiul național al unui stat. Noi avem mijloace de monitorizare, radare, de aceea am fost în stare să depistăm aceste ținte și să le confirmăm. Ce ține de mijloacele de interceptare, la acest capitol stăm mai rău, nu avem capacitate pentru a reacționa. Pentru a intercepta o țintă aeriană, avion sau rachetă este nevoie de o altă rachetă sau de un avion de vânătoare care ar doborî această țintă”, a declarat Nosatîi, citat de IPN.

    Potrivit ministrului, în prezent, se lucrează la modificarea legislației astfel încât să fie permise achizițiile multianuale în domeniul apărării. Ulterior, cu sprijinul partenerilor externi, Republica Moldova și-ar putea cumpăra un sistem de apărare antiaeriană, care este „foarte complicat și costisitor”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBatrîncea s-a întâlnit cu Kalașnikov
    Next Article Social democrații români continuă să acorde sprijin primarului Ion Ceban

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE își ajustează calendarul de aderare: două clustere de negociere pentru Moldova și Ucraina ar putea fi deschise înainte de vară

    26 iunie 2026

    Stare de urgență declarată în Crimeea și Sevastopol pentru gestionarea problemelor economice

    26 iunie 2026

    Zelenski aprobă o operațiune SBU de 40 de zile pentru presiuni asupra Rusiei

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.